avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate ralu_c

Activitate ralu_c

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc mult pentru raspuns. As mai avea o intrebare legata de concediu de maternitate....Stiu ca se calculeaza in functie de media veniturilor pe ultimele 6 luni. Eu fiind infiintata ca pfi din decembrie 2012, in octombrie 2013 pot intra in concediu matern? sau trebuie sa cotizez 12 luni din care se iau in calcul ultimele 6?Mentionez ca am contract 0,85 cu casa de sanatate.
Buna ziua! As avea si eu o mare nelamurire legata de primirea indemnizatiei crestere copil pana la varsta de 2 ani. Situatia mea este urmatoarea: Din februarie 2012 am fost angajata cu carte de munca, dar din decembrie 2012 firma mi-a cerut sa imi infiintez un pfi si astfel sa trec de pe carte de munca la un contract de prestari servicii. Nu am intrerupere nici o singura zi; la finante sunt inregistrata si mi-am platit impozit pe venit si sanatatea (5,5%) , doar ca, la casa de pensii, fiind sub plafon nu am platit nimik. Cand am fost sa intreb de situatia mea, o doamna mi-a spus ca neplatind la pensii, nu pot beneficia de indemnizatie crestere copil.Este adevarat? Mentionez ca sunt insarcinata in 3 luni jumate si ar trebui sa nasc in decembrie. In cazul in care apar complicatii in sarcina si nu mai pot merge la servici, mi se ia in considerare si perioada in care am fost angajata cu contract de munca? Din toate partile aud interpretari diferite....
Multumesc anticipat