avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1565 soluții astăzi
Forum Activitate CosminellO

Activitate CosminellO

Răspuns la discuția Amenda radar
Repet primul mesaj:

Buna ziua,

Am fost inregistrat cu aparatul radar pentru depasirea vitezei legale cu 25 km/h. Am solicitat agentului sa-mi prezinte atestatul de operator radar, buletinul de verificare metrologica si certificatul de conformitate al aparatului radar. Nu a dorit sa mi le prezinte, sustinand ca "nu-i mai lasa seful". Dupa mai multe minute in care nu mi-a permis nici macar sa scriu ca dansul nu doreste sa-mi prezinte actele mai sus mentionate, intr-un final, a cedat si am completat la "mentiuni" faptul ca nu doreste sa-mi prezinte actele respective.
Intrebare: Ce lege pot invoca in plangerea pe care o voi formula impotriva acestui proces-verbal? In sensul ca, exista o lege in care este specificat faptul ca agentii de politie trebuie sa aiba in posesie si sa prezinte aceste acte in cazul in care sunt solicitate?

Va multumesc anticipat!


La acest mesaj mi s-a raspuns ca nu e obligat sa imi arate actele. Am spus apoi ca ar fi obligat ca sa nu mi se intample cum mi s-a intamplat in alt caz, sa treaca pe altcineva ca ar fi intocmit procesul-verbal. Iar de aici ati intervenit Dvs, dar s-au facut cateva incurcaturi intre cele doua cazuri.
Cel mai de sus este ceea ce ma intereseaza.

Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Amenda radar
eu nu...:)
Răspuns la discuția Amenda radar
Limita era de 50 km/h, dar, repet, acesta este un caz precedent pe care l-am castigat in instanta.

Eu vorbesc acum de un alt caz, total diferit, in care am avut 75 km/h in zona cu limita de viteza de 50 km/h, unde agentul nu a dorit sa-mi prezinte legitimatia de serviciu, atestatul radar, buletinul de verificare metrologica sau certificatul de conformitate al aparatului radar, iar eu am specificat acest lucru la rubrica "mentiuni". Initial, agentul nu a vrut sa ma lase sa scriu nimic de genul pentru ca ba nu mai e voie, ba nu e relevant, ba ca nu ii mai lasa sefii. Pana la urma a spus Imi calc pe cuvant, scrieti domne ce doriti, asta e...".
Răspuns la discuția Amenda radar
Eram nervos pentru ca aveam 55 km/h, mergeam cu pilotul automat activat. De altfel, nu au putut prezenta proba video, au tras de timp invocand lipsa apararii, etc., iar apoi au spus ca au trecut 6 luni si s-au reinregistrat casetele video si nu mai detin proba video. In fine, buletinul metrologic era expirat, existau modificari in rapoartele lor din ziua respectiva numai in dreptul numelui meu, au gresit numarul de inmatriculare, dar acesta este un alt caz precedent pe care l-am castigat.

Pe mine ma interesa in cazul de fata daca exista undeva, in vreo lege, stipulat faptul ca trebuie sa posede si sa arate in momentul solicitarii aceste acte, pentru ca am auzit din foarte multe parti ca daca solicit si nu vrea sa-mi prezinte actele respective si scriu la "mentiuni" acest lucru, procesul-verbal se va anula in instanta.
Răspuns la discuția Amenda radar
Nu sunt obligati sa arate filmarea. Din cate am auzit, nu mai au voie sa dea inapoi filmarea sau ceva de genul. Pe mine m-a oprit o femeie, era singura in masina, iar in instanta au depus atestatul radar al unui barbat, care era trecut si pe procesul-verbal, dar de nervi n-am observat, deci nu e folclor...
Eu spun ca ar fi trebuit sa-mi arate macar legitimatia de serviciu, cel putin. De ce incerca sa ma vrajeasca? "Nu aveti voie sa scrieti la mentiuni ca nu vreau sa va arat actele astea!" Dupa vreo 15 minute a spus "Hai domne scrieti ce vreti aici...asta e..."
Răspuns la discuția Amenda radar
Poate gresesc, dar eu stiam ca trebuie sa le prezinte la cerere, altfel cum as putea sti eu daca cel care m-a oprit si amendat are atestat? Exista posibilitatea sa nu aiba, iar in instanta se poate depune atestatul altui coleg, asa cum s-a intamplat in alt caz. Stiu ca sunt obligati sa se legitimeze si sa arate si legitimatia de serviciu, in cazul in care li se solicita acest lucru.
Discuție Amenda radar
Buna ziua,

Am fost inregistrat cu aparatul radar pentru depasirea vitezei legale cu 25 km/h. Am solicitat agentului sa-mi prezinte atestatul de operator radar, buletinul de verificare metrologica si certificatul de conformitate al aparatului radar. Nu a dorit sa mi le prezinte, sustinand ca "nu-i mai lasa seful". Dupa mai multe minute in care nu mi-a permis nici macar sa scriu ca dansul nu doreste sa-mi prezinte actele mai sus mentionate, intr-un final, a cedat si am completat la "mentiuni" faptul ca nu doreste sa-mi prezinte actele respective.
Intrebare: Ce lege pot invoca in plangerea pe care o voi formula impotriva acestui proces-verbal? In sensul ca, exista o lege in care este specificat faptul ca agentii de politie trebuie sa aiba in posesie si sa prezinte aceste acte in cazul in care sunt solicitate?

Va multumesc anticipat!