avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate onupetrica

Activitate onupetrica

Discuție Plata TVA ului
Buna seara!
In luna februarie spre sfarsit am emis o factura.
La aceasta factura am inacsat o suma de TVA pe care trebuie sa l platesc pana la sfarsitul trimestrului care tocmai sa incheiat cu 31 Martie.
In aceasta perioada nu am reusit sa ma folosesc de aceasta suma de bani(mentionez faptul ca nu am de recuperat TVA).#-o
Intrebarea mea este daca exista vreo posibilitate legala prin care pot sa folosesc acest TVA in urmatorul trimestru respectiv luna Aprilie.
Firma se afla intr o stare foarte curata si nu as vrea sa mi stric starea facand vreo greseala nesabuita!
Sper sa fi explica problema cum trebui!
Multumesc celor care intentionati sa ma ajutati cu informatii!
Va rog daca puteti sa ma ajutati! Am o societate comerciala cred ca am si codul CAN pentru comert cu lemn(nu am verificat)la momentul acesta este transporuri rutiere activitatea principala,si vreau sa deschid u depozit cu lemn de foc.Societatea este pe Bucuresti dar aceasta activitate vreau sa o desfasor in judetul Constanta intr o localitate apropiata,lemnul as vrea sa merg eu sa l cumpar (cu transportul meu) de la padure (de la asa numitele parcheturi)si sal vand la persoane fizice si juridice prin intermediul acestui depozit.As vrea stiu ce documente,autorizatii etc.imi sunt necesare,in asa fel sa fiu in legalitate,daca e posibil.Mentionez ca o parte din distributie o voi face cu o masina proprietatea firmei.Sper ca ajutorul dumneavoastra sa mi fie de mare ajutor de acea va multumesc anticipat!!!