avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina89Criss

Activitate Cristina89Criss

Inca ceva! Daca am vizualizat un apartament si am semnat agentului un contract de vizionare si ulterior iau legatura cu proprietarul direct (pe care l-am gasit tot eu singur pe alt site)si acesta nu are nimic semnat cu agentia, cumpar direct de la proprietar,ce imi poate face agentia mie,ca cumparator, in cazul asta?
Mentionez ca prima data am vazut anuntul pe internet si am sunat ,iar la capatul firului era agentia.Nu eu i-am solicitat pe ei! Apoi am continuat cautarile si am gasit acelasi anunt dar cu numarul proprietarului si l-am contactat!
De curand am facut la agentie un antecontract de v-c ce tine loc de promisiunea ca vanzatorul nu va vinde altcuiva imobilul.
La incheierea antecontractului,am platit un avans urmand ca diferenta de avans sa o platesc cand se va face autentificarea la notariat.
Ca sanctiuni,in acest contract, spune ca daca vanzatorul se razgandeste imi va plati mie, ca cumparator,de 2 ori avansul dat.
Iar daca cumparatorul se va razgandi pierde avansul.
Contractul are ca, cadru juridic, art.969 din codul civil.

Intrebarea e ca : Daca mie Banca de la care fac creditul de prima casa, imi spune ca numai sunt fonduri sau nu imi aproba creditul, agentia imi va restitui avansul dat?
Deoarece nu tine de mine,adica nu e ca si cum eu ,ca cumparator, m-am razgandit!
In antecontract nu se stipuleaza nimic,ca daca din alte cauze ce nu tin de cumparator, acesta nu isi mai poate indeplini promisiunea ,atunci i se va restitui avansul. Ce e de facut in cazul asta? ce "scapare" exista sa nu pierd avansul dat?