avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Rsuciu

Activitate Rsuciu

Buna ziua. Cu aproape 8 ani in urma am nascut o fetita la o clinica privata din Brasov. Sarcina a fost urmarita permanent, pe toata durata sarcinii de catre un medic ginecolog de la acea clinica atat la cabinetul privat al medicului cat si la cabinetul clinicii. Nu mi s-a spus ca sunt probleme cu sarcina sau cu fatul. La inceput a fost sarcina gemelara dar in primele saptamanii unul din feti s-a oprit in evolutie.
La intrebarea mea, daca fatul ramas poate fi afectat, d-na doctor a spus ca nu, ca a fost absorbit de catre organism . La nastere, care a fost prin cezariana, fetita a luat nota 10 desi fontanela era fr mare 10×10cm , perimetrul cranian marit la 37cm si fontanela bomba, ca si cum o masa voluminoasa facea presiune. Au incercat sa ne externeze, fara sa ne dea prea multe detalii, incercand sa ascunda ca fetita s-a nascut cu o malformatie, ca are un hematom care trebuia de urgenta drenat etc. Au trecut de atunci aproape 8 ani, fetita traieste, merge la scoala dar in acesti ani a suferit mai multe operatii de incepand cu varsta de cateva zile, face recuperare specializata contracost aproape zilnic inclusiv in weekend de la varsta de 6 luni: kinetoterapie,hidrokinetoterapie, ergoterapie. Am pastrat toate documentele, analizele si ecografiile din timpul sarcinii, inclusiv CD-ul cu eografia morfofetala, analizele, scrisorile medicale din spitalele unde am operat fetita, rapoarte medicale si certificate medicale. Fetita a ramas cu sechele:hidrocefalie opetata cu sunt, hemipareza pe partea dreapta, nistagmus si hipermetropie dupa operatia de chist arahnoid de fosa din ventricolul patru, de la varsta de 3 ani. Dupa mai mult de 7 ani, se mai poate da medicul, respectiv clinica in judecata pentru malpraxis sau ce se mai poate face in aceasta situatie? Multumesc anticipat.