avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate akcentdida84

Activitate akcentdida84

Buna ziua , am rezolvat cu certificatul de casatorie sa va povestesc. Prima data m-am prezentat cu acest certificat fara apostila , nici nu au vrut sa-l vada, cerandu- mi apostilla . M-am prezentat la consulatul roman , unde imi spun ca nici poveste de apostila pe act. Draguti , imi dau o foaie , cu o lege si imi spun du-te azi inapoi acum si le arati CONVENIU DE LA LONDRA , Romania semnand si ea acest conveniu alaturi de Spania si alte tari, nici nu s,a uitat la mine ca nu si nu . Acest conveniu spune ca actele de casatorie eliberate de misiunile diplomatice ale Romaniei in alte tari NU li se aplica apostila de la haga nici legalizare absolut nimik trebuie luate ca atare cu traducerea adecvata . M-am intors vineri cu doamna avocata , din 5 functionari habar nu aveau de acest coneveniu din 2011 , a trebuit sa intrebe superioru doar ca eram cu avocata ca de meregeam singura la fel pateam si iaca, au venit toti gramada langa noi ca asa e desocperire mare la ei. CONCLUZIE : ACTELE ELIBERATE DE CONSULATE SI MISIUNI DIPLOMATICE ALE ROMANIEI PTR CEI AFLATI PRINTRE TARILE CE AU SEMNAT CONVENIU DE LA LONDRA NU SE APLICA APOSTILA . o zi buna va doresc
#-o multumesc frumos =D> :hammer:
pai aici e problema certificatul este tip international in 3 limbi prima fiind romana , eliberat de ambasada romana din algeria si mi se cere apostilla nu supralegalizare . Spun ei cum este in romana trebuie apostilat , nu supralegalizat . ma innebunesc oamenii astia , unde sun mi se spune altceva , avocatii imi spun alceva , cei de la consulatul roman imi spun ca tre sa primeasca certificatul asa cum este si daca nu vor sa-mi dea inscris ca sa pot face reclamatie cu ajutorul lor. doamne ajuta na
buna sunt casatorita cu un algerian , certificatul de inscriere a casatoriei fiind eliberat de ambasada romana din algeria. Ptr ai cere sotului actele in spania imi cer certificatul cu apostila de la haga. Stie cineva daca pot sa obtin un duplicat din romania sau extras de certificat ptr ca pe original nu se aplica apostila imi spune consulatul roman de aici. multumesc