avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate benam

Activitate benam

Cum ar trebui sa procedez in situatia de ma jos?
Va rog mult sa ma sfatuiti si ajutati.
Buba ziua,
Ma numesc Marioara, am 37 ani si o fetita de 10 ani, sunt casatorita de 14 ani si locuiesc cu parintii lui. El este un tip foarte gelos si cu o posesivitate extrema. M-a lovit cand fetita avea un an, am plecat de la ei la matusa mea, la care am locuit de la varsta de 10 ani, dar i-am mai dat o sansa si m-am intors in colivie, pentru ca asa era, asa ma simteam, in casa in care locuiam cu socrii, care in tot acest timp au incercat sa ma dezechilibreze emotional si sa nu am curaj sa spun mamei si celor din jurul meu care imi sunt foarte apropiati, matusa mea, colegele mele de la laborator (spital) despre problemele si situatia mea.
NU pot sa ies de acasa cind vreau cu fetita pentru ca face scandal,singura nici nu se pune problema sa plec sau dupa orele de servici sa raminin oras.
M-a mai lovit inca o data cu telefonul provocindu-mi o durere mare atat fizica cat si psihica. Din punct de vedere material am investit, am rate la banci si nu este nimic pe numele sotului si pe al meu. Totul este pe socri,desi noi ca famile am investit mult acasa. I-am pus anumite conditii pentru ca sa mearga casnicia ,dar el m-a asigurat ca n-o sa se schimbe .Cand i-am spus sotului ca vreau sa divortez a fost foarte agresiv verbal si amenintator, deoarece nu am unde sa merg decat la matusa mea care m-a crescut.
A amenintat ca o va face varza,cu riscul de a intra la puscarie .Va dati seama pina unde poate sa ajunga . Ce sa fac in situatia aceasta.In toti acesti a incercat tot timpul sa ma indeparteye de matusa mea ca sa sa ma faca sa cred ca sunt singura si neajutorata
Vreau sa intreb ce se intimpla daca parasesc domiciliul conjugal impreuna cu fetita inainte de divort, care sunt consecintele, vreau sa precizez ca eu nu am nici un drept in acea casa deoarece totul este pe numele socrilor, ma refer la bunuri materiale. Imi este frica de un singur lucru, sa nu fie fetita influentata de bunici si de sot pentru a nu-mi fi incredintata (pentru ca sunt o mama rea dat fiind ca o pun la lectii mai mult decit tata, asa i-a spus sotul fetitei) stiind ca este intrebata cu cine din parinti vrea sa stea, conform noului cod civil.

Eu vreau sa divortez, va rog sa-mi spuneti cum e mai bine sa procedez?
Va multumesc.
Referitor la faptul ca o va face varza pe matusa mea as vrea sa stiu cum ar trebui sa procedez,plingere la politie sau ce.
Multumesc