avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate Arxx

Activitate Arxx

Mama si matusa mea au mostenit o casa in centrul Constantei. Suprafata totala a terenului este de 350 mp, cu un front stradal de 11,75 m. Doresc sa ies din indiviziune pe cale judecatoreasca, deoarece matusa nu vrea sa vanda toata proprietatea si sa impartim banii si nici nu-mi ofera o suma acceptabila pentru jumatatea mea (proprietatea a fost evaluata la 100.000 euro de notar, iar matusa nu-mi ofera decat 20.000 de euro). Impartirea pe din doua este inacceptabila: casa (demolabila, evaluata la doar 5000 euro, terenul in sine valoreaza mult) se afla pe partea stanga a proprietatii. Frontul stradal s-ar reduce la ~6 m, si deci cine ia partea din dreapta (practic gradina) nu mai poate face nimic cu acea bucata.

Intrebarile mele:

1. cam cat timp dureaza de obicei (cu aproximatie, bineinteles) o actiune in instanta de acest tip?
2. In afara de avocat si expertul care evalueaza proprietatea, ce alte taxe exista? Am inteles ca va trebui sa platesc 3% din valorea proprietatii?
3. din moment ce nu vad cum s-ar putea imparti echitabil proprietatea in doua, se va ajunge neaparat la scoaterea la licitatie a casei si impartirea banilor intre cei doi mostenitori? Sau instanta poate hotari ca matusa sa ne plateasca valorea a 50% din proprietate drept sulta?

O alta probleme mai putin urgenta, dar la fel de serioasa: lipsesc 2 metri din lungimea terenului declarata in acte. Cum recuperez aceasta suprafata de la vecinii din spate? Exclusiv in instanta?