avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate iuliamiron

Activitate iuliamiron

Cei de la Spatiul Locativ imi raspund ca imobilul nu este in patrimoniul lor si astfel nu au cum sa dispuna de el.
Buna ziua!
Am nevoie de un sfat privind tipul actiunii sau modalitatea prin care sa reusesc sa rezolv situatia unui imobil.
Situatia sta in felul urmator: bunicii mei, in anul 1971 au primit din partea Consiliului Popular al Municipiului Galati unu ordin de repartizare prin care li s-a atribuit un imobil. Persoanele specificate ca locuind cu ei erau copii acestora, printre care si tatal meu.
De-al lungul timpului am adus mai multe imbunatatiri imobilului, ba chiar am si construit alte anexe.
Bunicii mei au decedat, iar in casa respectiva a continuat sa locuiasca tatal meu, impreuna cu familia sa.
In anul 2000 tatal meu incheie un contract de inchiriere provizoriu cu Consiliul Local Galati, cu mentiunea provizoriu pana la intrarea imobilului in patrimoniu. A platit chiria o perioada de 3-4 ani dupa care nu a mai platit-o.
Incepand cu anul 2009 tatal meu a dorit sa cumpere imobilul si terenul aferent, iar in acest sens a trimis o cerere catre Consiliul Local Galati. Am primit raspuns ca nu are acordul acestora privind cumpararea pana la intrarea imobilului in patrimoniu. In 2012 si 2013 a trimis iar adrese catre CL iar acestia au precizat ca imobilul nu este in patrimoniul lor si nici nu detin acte/informatii privind proprietarul.
Intrebarea este: ce poate face el acum pentru a fi in legalitate?
Din ce am inteles eu, uzucapiune nu poate face deoarece este detentor precar si nu posesor.
Mai mult, nici nu stim cine erau proprietari inainte de a emite ordinul respectiv, stie tata doar numele proprietarului, ce a auzit de la bunici.