avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1762 soluții astăzi
Forum Activitate disperat123

Activitate disperat123

multumesc pentru raspuns
Buna,
poate cineva sa ma ajuta in situatia de jos: in anul 1999 dec 31 am incetat activitatea pe firma.O perioada urmarita se de mine s-a depus bilant, balanta conform legii,dar pe urma a ramas in sarcina contabilului .Am avut si a datorie cc1200Ron.Printr-o comunicare de la tribunal am aflat ca la cererea ONRCs-a desfintat firma in anul 2010 pentru ne depunere a bilantului anual 2007.Contabilul a zis foarte bine ,trebuie lasat asa.L-am ascultat.In februarie anul acesta am fost cautat de un lichidator care a adus o invitatie de la finante publice pentru clarificarea datoriilor restante la bugetul de stat cerand ultima balanta de verificare,-am una ,dar nu ultima,
lista mijloacelor fixe-nu am asa ceva
extras Cf bunuri imobiliare -societate nu a avut imobil sau se refera la locuinta care a fost declarat si sediu?
carte de identitate autovehicol-predat la fier vechi fara valoare , radiata
cont bancar-nici banca nu mai exista
lista clienti neincasati-nu am cum ,nu le mai stiu
stampila -se afla la contabil care a murit anul trecut , am aflat acum
Lichidatorul imi cere 1000Ron pentru inceput si apoi mai vedem .Ce sa fac acum? Am incercat sa ma informez dar dau de pereti atat la contabili cat si la alti lichidatori.Mentionez ca datoria a crescut enorm,nu trebuia sa se prescrie?Bunuri pe firma nu am .Pot ajunge in situatia ca locuinta sa fie licitata pentre incapacitate de plata?Suntem doi asociati sot, sotie,capitalul era 230 Ron.Certificat de inmatriculare , fisa fiscal nu am, ca mi sa luat in 2010.Va rog cineva sa ma sfatuiasca ,lamureasca .Va multumesc anticipat.