avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate sebi8933

Activitate sebi8933

Răspuns la discuția Executare silita
Nu inteleg ce castiga.Daca ma situam in postura de somer si nu mai aveam niciun venit ce modalitati de recuperare puteau sa invoce.Recuperau banii prin asigurarea pe care m-au obligat sa o fac sau ?Este legal sa ma oblige sa mai platesc o asigurare la credit din moment ce eu garantez cu bunul ipotecat ?
Răspuns la discuția Executare silita
Buna ziua,
Sa inteleg ca oricum daca platesc dar nu integral rata sau nu platesc ei ma pot executa silit ?indiferent de faptul ca la data incheierii contractului ipotecar aveam alte venituri ,iar euro se situa la un curs de 3.65 lei ?
Buna ziua,

Am un credit ipotecar si unul de nevoi personale incheiate in 2008 la aceeeasi banca .Din anul 2011 venitul net mi-a fost diminuat de catre companie si nu mai pot plati rata integrala.Eu platesc mai putin cu 120Eur fata de rata initiala de 450 Eur.A fost instiintata banca de acest lucru dar nu doreste sa i-a in calcul acest lucru.Si ma ameninta ca vor incepe executarea silita ,poprire pe salariu ,blocarea conturilor etc.Daca se ajunge la acest lucru cat la % se poate face poprire din salariu si daca este legal tinand cont ca datoriile acumulate sunt involuntar de dorinta mea.

Multumesc,