avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters298214

Activitate ContSters298214

Răspuns la discuția Mostenire
casa fiind intrun oras din provincie, nu are o valoare foarte mare, dar la o eventuala inpartire cu nepotii, eu nu am de unde sa-i desplatesc, nici nu as vrea sa se vanda casa stiind cat au muncit parintii si noi copii pana am terminato. care ar fi cel mai sigur mod sa ma asigur ca nepotii nu pot cere cota parte din casa, ei amenintand pe parintii mei care sunt in viata ca o sa scoata casa la vanzare?
Răspuns la discuția Mostenire
multumesc deci ce nu face obiectul contractului cu uzufruct se mai inparte in 3, ca am fost 3 frati? nepotilor revenindule partea tatalui?
Răspuns la discuția Mostenire
cota din gradina si curte? sau si din casa? avand contract cu uzufruct pe casa, pot cere ei si cota din casa?
Discuție Mostenire
Buna ziua la parinti am fost 3 frati. unul dintre frati a decedat, lasand in urma 2 copii. parintii nostri au facut un contract cu uzufruct cu cei 2 frati,contract pe casa, unuia etajul celuilalt parterul. dupa decesul parintilor cum se imparte gradina si curtea casei, care nu au fost cuprinse in acel contract? nepotiilor ce le revine? pot ataca dupa decesul bunicilor uzufructul?