avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate petyyyy

Activitate petyyyy

Impotriva tatalui iresponsabil nu se poate face nimic? Am crezut ca, daca divortez, se rupe raul dar, el persista. Sunt o femeie serioasa care are grija de copil. Il cresc singura, il dau la gradinita, are tot felul de activitati care ii fac placere-atunci cand e sanatos. Copilul e sufletul meu, iar tatal stie si vrea doar sa ma faca sa sufar. Stie ca acum e sensibil si ii da inghetata, da drumul la aerul conditionat din masina, fumeaza in prezenta lui in spatii inchise stiind ca nu suprta si ii provoaca tuse persistenta pe fond alergic... Considerati ca, instanta ii va da dreptate? Ce se intampla cu justitia romana? Ce pot sa fac sa nu mai sufere copilul, in afara sa il duc la psiholog?
Am divortat si copilul de 5 ani si jumatate este dat spre crestere si educare catre mine. Tatal a obtinut program de vizita de 2 ori pe luna sa il i-a de vineri pana duminica seara. Pur si simplu ma duce la disperare faptul ca, copilul e adus mereu intr-o stare deplorabila. De doi ani, ori de cate ori i-a copilul in programul de vizita il aduce bolnav cu diverse< de 4 ori pneumonie interstitiala, de 15 ori enterocolita cu voma si diaree- internari in spital, adenoidita, otita bilaterala seroasa, bronsite, faringite, fisura la manuta pt care a trebuit sa stea 3 saptamani cu mana in ghips. In plus, aceste boli au dus si la alte complicatii, cum ar fii faptul ca nu mai aude bine din cauza otitelor repetate, sensibilitate mare, scaderea imunitatii, pleura plamanilor inflamata care poate duce la astm bronsic, etc. De fiecare data l-am dus la medic si am dovezi- copii de pe retete, bonuri fiscale, analize medicare, internari, scrisori prin care se atesta faptul ca a fost bolnav si a urmat cu tratament injectabil, etc. Tatal copilului nu recunoaste ca a adus copilul bolnav sau sa participe in vreun fel. Spune ca la el copilul e sanatos si daca e bolnav e de la mine sau nu stie el... e problema mea. In schimb, incearca sa intoarca copilul impotriva mea, sa detoarne regulile pe care le stabilesc cu copilul si il invata sa injure, sa spuna lucruri urate , copilul nestiind ce a mai creada. Totodata, ii spune ca il va lua la 9-10 ani cand il va pune sa aleaga in instanta. Pot sa schimb programul de vizita, in sensul micsorarii, adica sa il vada o data pe luna fara sa il i-a, avand in vedere ca il imbolnaveste ? In ce proportie sunt sansele mele?