avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate gabydcg

Activitate gabydcg

Răspuns la discuția Redeschidere succesiune
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca s-a impartit nu se mai poate reimparti.

Dar daca unul dintre pamanturi nu a facut obiectul succesiunii si totusi apare inregistrat in registrul agricol pe numele unuia dintre frati (nu stiu in ce baza) pe o durata de 30 de ani, mai poate face obiectul succesiunii daca se cere aceasta de ceilalti frati?
Răspuns la discuția Redeschidere succesiune
Trebuie sa mentionez ca pe contractul meu scrie ca "vanzatorul x, declara ca stapaneste acel pamant din anul cutare, pana in prezent, dovada in acest sens facand-o prin certificatul pentru atestarea posesie emis de primaria orasului"

Răspuns la discuția Redeschidere succesiune
Mihaela88 a scris:n
nfaptul ca fiecare dintre copii si-a inscris pe rol la Primarie ce pamant zice ca ii apartine, nu inseamna ca ii si apartine.ntrebuie dezbatuta succesiune la notariat ori prin instanta.ncine i-a vandut acel pamant tertului dobanditor, unul din copii sau defuntul parinte?n

unul dintre cei 4 mostenitori
Răspuns la discuția Redeschidere succesiune
baza a scris:

se poate cere impartirea asa cum este pe certificatul de mostenitor, normal asa trebuia sa fie rolul la primarie, ca dumneavoastra ati vrut sa lucrati pamantul nefragmentat , aceasta este intelegerea tacita intre frati., iar cel ce a vandut, cred ca de fapt si-a vandut partea...si nu se mai poate umbla la ea...

Da, exact asta ma intereseaza.
Acel care mi-a vandut partea, o detinea de 25 ani, dar numai cu rol, nu cu act de proprietate (imi cer scuze daca nu ma voi adresa in termenii corecti dar nu am cunostinte in domeniu).Daca unul dintre ceilalti frati cere din nou reimpartirea pamantului conform cu certificatele de mostenitor, risc sa pierd partea cumparata, pe care am intabulare si e inscrisa in cartea funciara, sau nu?
Daca trebuie sa va mai dau alte detalii va rog sa-mi spuneti.
In alta ordine de idei, cel ce mi-a vandut mie partea avea dreptul sa mi-o vanda doar pentru ca o detinea cu rol de 25 ani sau trebuia sa ceara acceptul celorlalti 3? Eu detin acel teren de 4 ani.
Se poate cere reimpartirea pamantului ,dupa 25 ani in care 4 frati au avut inscrise pe rol la primarie 4 bucati de pamant? Adica cei 4 frati au stabilit in urma mostenirii care parte din pamant o ia, au inscris-o pe rol in primarie fiecare pe numele lui, au platit impozit 25 ani, unul dintre ei a murit. Se poate cere reimpartirea cum era trecuta pe certificatele de mostenitori, adica fiecare dintre cele 4 pamanturi impartita in cate 4 fasii, daca niciunul nu a facut act de proprietate? Dar daca pe unul dintre ele exista act de vanzare cumparare, intabulare, inscriere in cartea funciara, dar pe numele cumparatorului si nu al mostenitorului de drept?