avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate 3C_M_M

Activitate 3C_M_M

Buna ziua

Astazi am primit prin FunCurier Notificarea rezilierii unui contract de Prestari Servicii din partea Beneficiarului. Va rog sa ma sfatuiti vis-a-vis de raspunsul pe care trebuie sa-l transmitla aceasta Notificare,tinand cont de urmatoarele aspecte:

- data de inregistrare a notificarii la Beneficiar este 01.08.2013, data cu care se si solicita rezilierea, cu acordul partilor, dar ea a fost trimisa ieri, 13.08.2013 si primita de mine astazi 14.08.2013
- in cadrul Notificarii mi se solicita si predarea laptopului si a mobilului, primite de la Beneficiar pana in data de 19.08.2013

Problema mea de fapt decurge din clauzele contractuale, nu poate fi vorba despre o reziliere pe cale amiabila in conditiile in care nu s-a purtat nici o discutie in acest sens.De asemenea, contractul este incheiat pe 1 an de zile, adica pana in data de 01.04.2014. Incetarea contracului se poate realiza prin:

1. expirarea perioade pentru care a fost incheiat daca partile nu negociaza prelungirea lui;
2. revocarea unilaterala de catre Beneficiar; cu conditia achitarii catre Consultant a sumei de 6.000 ron. Plata acestei sume se va face in termen de maximum 5 zile de la comunicarea revocarii unilaterale a mandatului;
3. reocarea unilaterala de catre Consultant, daca nu i s-au asigurat conditiile de realizare a mandatuui incredintat, prevazute in prezentul contract (dar in cadrul ontractului nu exista nici un capitol care sa faca referire la aceste conditii);
4. acordul partilor (paragraf la care a si facut referire Beneficiarul in cadrul Notificarii transmise)
5. decesul sau punerea sub interdictie judecatoreasca a Consultantului.

Partea care invoca o cauza de incetare a prevederilor prezentului contract o va notifica celeilalte parti cu cel putin 60 de zile inainte de data la care incetarea urmeaza sa-si produca efectele.
Rezilierea prezentului contract nu va avea niciun efect asupra obligatiilor deja scadente intre partile contractante.

Tinand cont de toate cel de mai sus, in acest moment consider ca este un "abuz" din partea Beneficiarului, atat solicitarea incetarii coolaborarii cu data de 01.08.2013 cat si formularea cu "acordul partilor", ceea ce o exonereaza de plata sumei mai sus mentionate precum si de perioada de preaviz de 60 de zile. In plus solicita si predarea laptopului si a teleonului si nu imi este foarte clar cum ar trebui sa-mi desfasor activitate ain cele 2 luni de preaviz, in aceste conditii .....

Va rog sa ma indrumati in formulare aunui raspuns care sa acopere toate aceste puncte si sa fie in concordanta atat cu realitatea cat si cu obligativitate arespectarii clauzelor contractuale de incetare a colaborari.

Multumesc in avans,
L