avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan1234567

Activitate Razvan1234567

asigurarea este cea de tipul celor bagate pe gat fara sa despagubeasca nimic... sau poate daca mori lovit de o cometa... stiu ca se mostenesc si datoriile.. ideea era ca mi-se pare absurd fiind, repet: credit DE NEVOI PERSONALE.. in fine.. cum as putea sa ies "elegant" din belea (nebeneficiinde eu de acei banii si fara ssa raman pe drumuri)? pot sa fac succesiunea fara sa o poate "sparge banca" si apoi sa ajung la o intelegere amiabila.. astept inclusiv sfaturi..
am si eu un caz destul de complicat: tatal meu care a decedat avea doua credite cu o rata totala de 1200 ron (NEVOI PERSONALE). Eu sunt sg mostenitor (un apartament). Ce se intampla in acest caz? 1. Pierd apartamentul?(o parte din el), 2. Platesc creditul (pot ajunge la o intelegere cu banca?) 3. Pot face succesiunea neavand datorie fata de creditele tatalui meu? (inainte de a merge la discutii cu banca) 4. Daca banca il scoate la vanzare, il scoate la suma de 40.000 ron sau la valoarea stabilita dupa o expertiza in conformitate cu preturile de pe piata? (iar eu sa incasez diferenta de apox. 100.000 ron)
mie mi-se pare abuziv ca pt un credit de NEVOI PERSONALE, sa se mearga pana la executarea rudelor de grad I... la ipoteca e altceva.. astept pareri.

Buna ziua!

Ma intereseaza si pe mine ce acopera asig. de viata in cazul creditului de nevoi personale (deci fara ipoteca), in urma decesului. Urmasi de drept la mostenire sunt obligati sa preia ratele? Banca are drept de cesionare a bunurilor defunctului?

Va multumesc!