avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate Dragosh1978

Activitate Dragosh1978

Va multumesc mult pentru ajutor.Sper sa fie totul bine.
Ma intereseaza daca se mai poate face ceva pana apare acel contract,sau vreo executare silita.
Da ,am avut contractul in fata,nu l-am citit,am vazut decat prima pagina unde eram trecuti noi(eu si sotia) ca garant si fidejusor,am cerut lamuriri,au s-a spus incontinuu pentru ca fac prin ei din cauza asta,dar nu e nici o problema,ca eu sunt garantul creditului pe care noi(eu si sotia) l-am contractat si sotia fidejusorul meu,adica garanteaza creditul nostru,cert e ca ne-a convins, am semnat crezand ca fac ce trebuie.V-am spus ca eram foarte suparati,din cauza situatiei in care eram atunci.Abia dupa ceva timp,dupa ce ne-am rezolvat problemele si ne-am mai linistit avand o suspiciune in suflet,m-am uitat sa vad ce inseamna fidejusiune,dar era prea tarziu.Problema e ca nici macar nu stiu cum se numeste societatea,nu am nici un act care sa dovedeasca ca am semnat asa ceva,iar ei nu recunosc ca as fi semnat asa ceva.Deocamdata nu a venit nici-o instiintare,nu exista dosar de executare silita dar,va dati seama ca oricand ma pot astepta la asa ceva,cine stie pentru ce suma.Am donat casa copiilor pentru ca noi am cumparat alta casa pentru care am facut creditul de care va spun,nu neaparat de frica executarii pentru ca deocamdata nu exista asa ceva.Va rog din suflet sa imi spuneti daca se mai poate face ceva,in conditiile in care nu exista dosar de executare silita. Problema e ca nu pot face plangere penala impotriva celei care m-a inselat si sa cer anularea contractului pentru ca eu nu am acel contract.Va multumesc
V-am spus ca atunci cand am semnat contractul de credit am vazut ca in loc de 3 exemplare cate ar fi trebuit sa fie,erau 5.M-am uitat pe cele 2 care erau in plus sa vad despre ce este vorba.Atunci am vazut datele despre care va spun si ca este un contract de fidejusiune..Atunci nu stiam,ce este fidejusiunea si cand am cerut lamuriri mi-a zis ca pentru ca fac prin ei si din cauza asta trebuie semnat contractul ala,v-am spus ca eram foarte suparati din cauza problemelor avute si nu am mai fost atenti la amanunte.Asta ce am vazut atunci pentru ca toate contractele le-au oprit pentru semnat au zis ei si m-au chemat peste 3 zile sa le iau deoarece le semnasem intr-o vineri,sambata si duminica fiind inchis.Luni cand m-am dus sa le iau,contractul asta de fidejusiune nu mi l-au dat,iar eu atunci pe moment nu m-am mai gandit,am luat ce mi-au dat si am plecat.Abia dupa ceva timp rasfoind contractele mi-am adus aminte si de ala de fidejusiune si am vazut ca nu este.M-am dus la ei sa ii intreb si nu au mai recunoscut nimic,au zis ca nu exista asa ceva.Eu stiu sigur ca acel contract exista,nu stiu de ce nu mai recunosc.Nu credeam ca intr-o banca se poate intampla asa ceva.Ca au clauze abuzive in contracte,ca daca nu platesti te executa silit,inteleg,dar sa profite de starea ta si sa iti bage sub nas la semnat alte hartii decat cele care trebuie,de necrezut.Contractul de credit pentru casa este ok,este facut cu banca,pare in regula,dar nu inteleg ce este cu asta de fidejusiune.
Actele s-au semnat la banca,in incinta bancii sunt si doua birouri care aparent fac parte tot din banca,dar care sunt birouri de intermedieri.Eu nu am stiut,am crezut ca sunt birourile bancii..Cand am semnat contractele,am citit primul exemplar in mare,pentru ca stiti si dumneavoastra ca nimeni nu sta sa citeasca amanuntit contractul,dupa care am semnat.Au fost 6 exemplare din contractul de ipoteca,3 exemplare din contractul de credit si 2 exemplare din contractul de fidejusiune,contract care nu avea legatura cu creditul meu.Ele erau desfacute si aliniate gata de semnat.Mi-am dat seama ca era ceva in plus pentru ca pe contractul de credit era trecut<se semneaza in 3 exemplare.>iar acolo erau 5 exemplare.Cand m-am uitat si am cerut explicatii,au zis ca pentru ca fac prin ei de-aia apare asa,ca nu ma costa nimic,ca contractul meu era cu banca,ca ei sunt partenerii bancii..Intradevar contractul meu e cu banca,ei nu apar pe contract decat ca intermediari.Cert e ca nu stiu ce a fost in capul nostru de am semnat.Am fost si sub influenta faptului ca expirase antecontractul,eram presati de lucrul asta,fiica noastra avusese un accident,eram sub influenta stresului,nu am mai judecat.Dupa ce am semnat nu ne-au dat nici-un contract au zis sa venim a doua zi sa le luam pentru ca trebuiesc duse la semnat.A doua zi cand m-am dus mi-au dat decat contracul de credit,cel de ipoteca, conditiile de credit si graficul de rambursare.Pe moment nu am realizat,v-am zis ca eram sub influenta stresului,cu accidentul fetitei,cu creditul..,dar mai tarziu mi-am adus aminte de contractul acela de fidejusiune,m-am dus la banca si am cerut lamuriri,de ce nu am si eu un exemplar,la care ei mi-au raspuns ca nu stiu despre ce vorbesc,ca nu am semnat nimic de genul ala,Doamne fereste, ca poate mi s-a parut,pur si simplu nu au recunoscut.Acum stau cu frica ,ca intr-o zi o sa ma trezesc cu executorul la usa sa ma execute silit pentru un credit de care nu am habar,nici macar nu stiu ce firma este si cine este administrator.Mentionez ca nu am girat cu casa,pentru ca daca ar fi fost vorba de girat cu casa banuiesc ca ar fi trebuit prezentat un act de proprietate.Va rog din suflet sa imi spuneti daca mai e ceva de facut sau o sa stau cu spaima asta in suflet.Nu mai sunt om,nu mai pot dormi,ma gandesc numai la asta.Va multumesc.
Buna ziua.Acum cateva luni am achizitionat o casa pentru care am facut un credit ipotecar.Printre mormanul de hartii semnate,fara sa ne dam seama(eu si sotia mea)am semnat si un contract de fidejusiune in care sotia mea este fidejusor,eu sunt garant iar imprumutata este o firma de care nici nu am auzit. Acest contract de fidejusiune nu are legatura cu contractul meu de credit,dar mi-a fost bagat la semnat printre celelalte hartii.Mie nu mi-au dat nici-un exemplar din acest contract de fidejusiune,iar cand i-am intrebat de el nici macar nu recunosc,imi spun ca nu exista asa ceva.Mentionez ca, contractul de credit a fost facut printr-un intermediar al bancii,deci ei au facut chestia asta,nu banca.Detinem un apartament in care locuim noi si copii si care nu are cadastru.Intrebarea mea este:in caz ca acea firma intra in faliment,ma pot executa silit cu apartamentul,daca acesta nu are cadastru.?Am donat casa copiilor,urmeaza sa ii fac cadastru si intabularea.E valabil actul de donatie fara cadastru si intabulare?Va rog din suflet sa ma ajutati,sunt disperat.Va multumesc