avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate adiflo

Activitate adiflo

Buna ziua,
am optat pentru concediul de crestere copil pentru 2 ani, in ultima luna din cei 2 ani intra tatal in concediu.
Imi puteti spune va rog cum se va calcula indemnizatia pentru acea luna?
Are importanta daca eu am solicitat 1 an sau 2 ani?
Răspuns la discuția Recuperare garantie agent vanzari
Buna ziua,

va multumesc pentru raspuns, dar functia pe care o ocup la firma respectiva este de agent vanzari, nu gestionar. Datoria mea este de a prelua comenzile, marfa fiind distribuita de soferi cu plata la termen avand acordul firmei de distributie iar ulterior eu incasand contravaloarea facturii.

1. Faptul ca unele firme la care s-a distribuit marfa s-au inchis neachitand datoriile, este responsabilitatea mea?

2. Garantia retinuta reprezinta 20% din salariu pe luna, suma pe toata perioada fiind de aproximativ 10000 lei, legal poate fi retinuta suma respectiva?

3. Se considera paguba nerecuperarea contravalorii facturilor neachitate de firmele inchise si care au fost date in judecata de firma de distributie fara niciun rezultat, deoarece administratorii nu detineau bunuri pe numele lor?

4. Firma de distributie ce riscuri isi asuma in momentul in care permite distributia marfii cu plata la termen?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
lucrez la o firma de distributie ca agent de vanzari si mi s-a retinut lunar din salariu 20% garantie, aproximativ 2 ani. Urmeaza sa demisionez, dar firma nu-mi restituie garantia decat sub forma unor chitante la firmele la care am distribuit marfa si care ulterior s-au desfiintat ramanand cu sold.
Exista posibilitatea de a-mi recupera garantia pe cale legala direct de la angajator sau daca opresc banii din incasari echivalentul garantiei ce consecinte pot urma?