avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate sonvie

Activitate sonvie

Multumesc pentru sfat. Ma ajuta doar partial, fiindca dureaza cel putin 2-3 zile sa gasesc un avocat dispus la aceasta posibilitate, plus modificarea actelor. Plus termenul de procesare de la ORC, sa zicem 5-6-7-8 zile lucratoare. Daca timpul n-ar fi o problema pentru cumnatul meu, ar fi excelent.

Aveti vreo idee cum sa rezolv chiar azi? Ma gandeam sa depun un exemplar al rezilierii plus onrc.ro/formulare/declaratie_activitate_art15alin1lita_model1_v4.pdf ca sa poata fi procesat (chiar azi, sper), astfel incat pe vineri sa poata fi depus dosarul pentru firma cumnatului...

Multumesc
Haideti va rog cu ceva idei/sfaturi (ideal, solutii deja probate) ... as vrea sa rezolv situatia saptamana aceasta astfel incat sa poata depune dosarul cumnata-miu. Ma rog, in ultima instanta cred ca se poate depune dosarul si de altcineva daca el o sa fie plecat, dar probabil ca trebuie facuta delegatie/procura la notar.
Buna seara.

Am cautat in tot forumul cu discutii referitoare la societati comerciale, dar nu am gasit nimic concret, asa ca va rog sa ma ajutati cu detalii referitoare la urmatoarea situatie.

Acum cativa ani am deshis un SRL beneficiind de un contract de comodat incheiat pe durata nelimitata, pentru folosinta unei garsoniere al carei proprietar este cumnatul meu. Acesta tocmai ce s-a intors in tara cu familia sa, si mi-a spus ca vrea sa deschida si el o firma de electrice/scule in tara cat timp e acum in concediu (lucreaza in Irlanda) urmand ca in viitorul apropiat sa revina (definitiv zice el) in Romania. Problema este ca nu a putut depune dosarul la ORC deoarece s-a efectuat verificarea unicitatii sediului, si acolo evident apare firma mea.

Din acest motiv am fost de acord (in mod normal, el fiind proprietar) sa reziliem contractul de comodat, astfel incat sa-si poate infiinta el firma, urmand ca eu sa-mi gasesc alt sediu social.

Problema este ca la ORC nu m-au lamurit deloc astazi ce acte trebuie sa depun eu pentru a opera ORC-ul schimbarea in baza lor de date astfel incat sa apara ca respectivul contract de comodat a fost reziliat astfel incat spatiul sa poate fi folosit de cumnatul meu ca sediu social la firma lui. Timpul este, de asemenea, foarte limitat, cumnatul presandu-ma sa gasesc o solutie saptamana aceasta.

Va rog sa-mi sugerati o modalitate de actiune cat mai rapida. Din pacate nu detin un imobil al meu astfel incat sa stabilesc sediul social acolo, iar parintii mei locuiesc la 500 km de mine si nu vreau sa mut firma acolo din motive evidente. Oricum, gasitul unui sediu social pentru mine nu e o problema atat de mare pe cat este operarea rezilierii contractului de comodat intre cumnatul meu si firma mea astfel incat sa poata depuna el dosarul zilele acestea.

Contractul de comodat a fost incheiat sub semnatura privata, noi am facut deja o reziliere a acestuia (tot sub semnatura privata), dar nu stiu daca e suficient pentru cei de la ORC. Repet, nu mi-au dat nici o informatie concreta nici mie azi, nici cumnatului meu vineri. Raspunsurile lor au fost ceva de genul "Rezolvati" - aproape monosilabic. Foarte neplacut...

Va rog ajutati-ma cu sfaturi/idei.

Multumesc pentru ajutor!