avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate Valy76

Activitate Valy76

Răspuns la discuția Acuzare cerere mita
Sa fiu clar, eu nu am semnat procesul verbal pentru ca mi s-a luat pixul din mana si nu mi s-a permis sa scriu obiectiile pe care le aveam, nu ca am refuzat sa semnez. In acest caz il voi contesta, si vrea sa acuz controlorul pentru cerere de mita. Sunt sanse, in acest context, sa reusesc?
Situatia este urmatoarea: la un control in autobuz, am fost gasit cu cardul de calatorie nevalidat. Am coborat din autobuz impreuna cu un controlor, ulterior venind si cel de-al doilea. Am colaborat, le-am dat CI pentru a intocmi procesul verbal de contraventie in valoare de 100 lei (50 lei in 48 ore). In timp ce completa procesul verbal, controlorul mi-a spus ca daca ii dau lui 30 de lei, nu mai scrie amenda. L-am lasat sa termine de scris, si la campul "Mentiuni" a scris el, in numele meu, "Nu am obiectii." si mi-a dat pixul sa semnez. I-am spus ca am obiectii, ca vreau sa vad si eu legitimatia lui de controlor, si sa scriu la mentiuni ca mi-a cerut mita 30 de lei. Auzind acestea, mi-a luat pixul din mana, spunand ca nu am voie sa scriu nimic doar trebuie sa semnez, ulterior daca am obiectii sa merg sa depun plangere la tribunal. A refuzat sa imi prezinte legitimatia. Nu am semnat, iar el a spus ca oricum voi primi amenda acasa.

Vreau sa va intreb, poate sa trimita amenda mai departe (sa imi vina de platit) daca nu am semnat? Poate sa semneze celalat controlor cumva ca martor ca am refuzat sa semnez, si amenda sa fie valida?