avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1662 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters300408

Activitate ContSters300408

Programul de vizita care ar fi? fosta concubina ma ameninta ca nu imi voi putea vedea copilul mai mult de 2 ore pe luna. este adevarat? Se pate acest lucru?
Buna ziua, Ma numesc Cristi, cu aproximativ un an si 7 luni in urma am cunoscut o fata, la scurt timp dupa inceperea relatiei a ramas inscarcinata, atat ea cat si mama ei nedorindu-si acest copil au insistat sa faca avort, la insistentele si rugamintile mele acest lucru nu sa intamplat, eu fiind marinar am plecat in voiaj in luna a 5-a de sarcina a concubinei mele, in tot acest timp ea locuind la parinti mei, m-am intors dupa 6 luni cand copilul avea o luna si jumatate, mentioanez ca toate controalele medicale pe perioada nasterii si nasterea au fost platite de catre mine. La scurt timp dupa ce am facut botezul ea a parasit caminul conjugal plegand la mama ei de 2 ori de fiecare data intorcandu-se in scurt timp acasa, acuzandu-ma ca locuim la tara si ca nu i ofer nimic ei si copilului, lucruri care sunt neadevrate, chiar daca locuiesc a tara cu parinti mei avem conditii mai mult decat decente si atat ea cat si copilul nu au dus lipsa de nimic.In urma cu 2 luni a plecat la mama ei pentru a 3-a oara, de data asta decidandu-se sa ma dea in judecata sa obtina custodia totala a copilui, pe motivele ca eu nu i-am oferit nimic ei si copilui, lucruri neadecarate dealtfel care se pot dovedi prin chitante, extrasuri de cont si bonuri. In aceste 2 luni nu ma lasat sa vizitez copilul, atat ea cat si familia ei amininandu-ma chiar cu moartea daca ajung la ei in localitate, spunandu-mi ca singura sansa de am vedea copilul este insotit de un politisc o jumatae de ora... cred ca acest lucru este un abuz.. nu sunt un criminal.. si nu am primit un ordin de restrictie in acest sens, nu poate chema ea un politist sa asiste vizita mea doar pentru ca asa doreste ea, nu imi trimite nici macar o poza sau o filmare cu fetita mea. Eu as dori sa stiu ce sanse am sa obtin custodia fetitei mele,mentionez ca acum are 8 luni, desi acum conbina mea locuieste cu mama, tatal, si fratele ei, intr-o casa inchiriata ( nu detin o locuinta) decat tatal concubinei munceste legal cu un contract de munca, avand un salariu minim pe ecnomie, mentioanez ca tatal concubinei mele este un om violent, parinti ei divortand cu cativ ani in urma, mama concubinei declarand in declaratie de divort ca sotul ei este o persoana alcoolica, foarte violent batandule destul de des pe ea si copii ei. dupa cativa ani sa-u impacat si traiesc in concubinaj. Vrea sa imi scot copilul de acolo cu orice pret. Ce sanse am sa obtin custodia cu toate aceste lucruri. nu au surse de venit, locuiesc cu chirie, si o familie cu un trecut violent. In momentul de fata eu am un contrat de munca pe 5 ani pe o platforma petroliera, muncesc o luna cu o luna, una acasa una la munca, castig 2400 de dolari pe luna. Parinti mei sunt, oameni intelectuali, fara antecedente, in luna inca care nu sunt acasa, copilul va sta cu parinti mei sau pot angaja o persoana specializata. Va rog sa imi spunteti ce sanse am sa obtin custodia copilului. Multumesc anticipat.