avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate iftimie92

Activitate iftimie92

Discuție Dosar penal
Buna ziua, in luna 06.2013 in jurul orelor 01-00 am fost oprit de un filtru al politiei rutiere la tineretului conducand o masina cu numere de germania. Masina cumparata cu o jumatate de ora inainte de la un tip din baneasa spunandu-mi si demonstrandu-mi din hartii ca are actele in regula inclusiv itp si asigurare valabile. Politia nu mi-a spus acelasi lucru ci mi-a spus ca masina este radiata din cauza faptului ca a avut numere rosii scoase, incercand sa le demonstrez si partea pe care eu o cunosteam si o aratam pe hartii ca actele mele sunt valabile (itp, asigurare), mi s-a intocmit dosar penal iar politistii mi-ai spus ca o sa imi dea N.U.P. la sfarsit si nu se va intampla nimic rau, am circulat de atunci pe dovada prelungita de la parchet pe 30 de zile in fiecare luna. Ulterior am facut o depasire neregulamentara ( am depasit linia continua ) mi s-a suspendat si dovada pe 30 de zile. Dupa alea 30 de zile nu am luat dovada de la politie sa o reprelungesc si am circulat fara. Am fost oprit de un echipaj care m-a dus la sectie acolo am inceput sa le explic ca de la suspendare pana atunci cand ei m-au prins sunt 34 de zile deci mi-a trecut cele 30 de zile. ei incercau sa imi explice ca in sistem la ei arata ca am permisul suspendat pe 2 luni. Le-am reexplicat si le-am aratat procesul verbal in care scria clar ca am permisul suspendat pe 30 de zile si ca trecuse cele 30. Am dat intr-un final o declaratie am atasat copie dupa dovada si dupa procesul verbal si am plecat acasa. A doua zi am fost la brigada de politie rutiera ( udriste ) sa intreb ce sa intamplat de ce am 2 luni permisul suspendat. Cei de acolo m-au bagat pe calculator si mi-au raspuns ca il am din cauza ca am avut 2 fapte in mai putin de 6 luni. Acum am primit o CITATIE de la judecatoria sectorului 5 : XXX este chemat in aceasta instanta, camera P21, c1 penal in calitate de martorn pentru Fond - infractiuni privind circulatia pe drumurile publice (O.U.G. nr. 195/2002. Acum intrebarile mele sunt ce pot pati pentru ce am facut din ce am mentionat mai sus cu amandoua faptele si de ce ma cheama ca martor cand eu sunt inculpat ? Multumesc anticipat.