avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate geaglesmerles

Activitate geaglesmerles

buna ziua. in urma cu aproximativ 6 luni am fost implicat intr-un eveniment rutier unde eu sunt pagubitul.cel vinovat de producerea accidentului avea masina asigurata rca la carpatica. am mers impreuna la constatare amiabila in curtea autogarii rahova. de acolo am primit un proces verbal cu avariile suferite in urma accidentului si o lista cu servisuri unde pot merge cu masina la reparat.am mers la unul din acele servisuri, am facut o reconstatare, iar firma de asigurari si-a dat acceptul. am hotarat sa aleg reparatia masinii in regie proprie, am facut la sediul carpatica din zona bulevardul unirii o cerere scrisa de calcul a sumei de reparatie in regie proprie. la ceva timp am primit si un raspuns ca sunt de acord sa ma despagubeasca cu suma de 2000 lei. am revenit la servisul unde facusem reconstatarea daunelor pt a ma interesa de valoare pieselor si suma mai sus mentionata nu reflecta realitatea. am facut deviz de reparatie(doar calculatie) in sistemul audatex iar valoarea reala a reparatiei costa 9538 lei.am depus acest deviz la sediul carpatica pt a fi luat in considerare atunci cand calculeaza valoarea despagubirii in regie proprie. mi-au spus ca nu tin cont de asa ceva, am reclamat asta la csa si acestia le-au dat dreptate.ce pot face sa cresc acea suma pe care doresc sa ma despagubeasca? sunt obligati sa imi arate calculul lor prin care au ajuns la suma mentionata? sunt obigati sa ia in calcul anumite documente pe care eu le pot depune la dosar? cum ar fi o factura proforma? va multumesc