avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate Alintatu1234

Activitate Alintatu1234

Azi, 23.09.13, am ridicat permisul. Din ce am vorbit cu mai multi politisti de la rutiera, toti zic la fel, daca perioada de suspendare s-a terminat, ai voie sa conduci, chiar daca permisul propriu-zis nu este la tine, si nu esti amendat ca nu ai actele la tine, in cazul in care esti oprit in trafic, pentru ca ei pot verifica permisul, si le apare in baza de date, ca a fost suspendat si nu a fost ridicat. Multumesc celor care s-au implicat in discutie. Aveti grija la permis! :D
Da.. deci cred ca in cazul meu este o gaura in lege sau e interpretabila.. altfel se stia clar ce trebuia sa fac. Multumesc pentru interventii domnilor!
infractiune constituie: conducerea unui vehicul atunci cand permisul de conducere este suspendat sau anulat... Data de 20.09.13 este a 30-a zi de suspendare.. Asadar, pe 21.09.13, permisul meu nu mai este suspendat, si am dreptul de a conduce, chiar daca nu exista fizic la mine, din cauza politiei care nu are program... deci nu tine nimic de mine... este exclusiv vina lor, pentru ca eu nu am cum sa-mi iau permisul inapoi dupa cele 30 de zile de suspendare. Conform legii perioada mea de suspendare a expirat, daca sunt prins de politie as putea fi amendat pentru ca nu am actele la mine, ulterior as putea face contestatie, pentru ca nu am avut cum sa-mi iau permisul inapoi..
Ce se stie clar, este ca permisul a fost suspendat 30 de zile. Nu 32 de zile, nu 30 de zile lucratoare.
In a 31-a zi ei ar trebui sa-mi dea permisul inapoi.. Nu imi retin inca 2 zile in plus permisul..
Oricum, eu, incepand cu 21.09.13, o sa conduc, si daca sunt prins de politie, ramane sa va zic aici cum este exact, ca vad ca nu stie nimeni...
In data de 06.08.13 s-a intamplat. Dovada a fost valabila pana in 21.08.13(inclusiv).
Buna ziua! Mi-a fost retinut permisul pentru o perioada de 30 de zile (nerespectarea semnalelor agentului rutier). Am plecat fara sa-mi faca semn ca pot sa plec.. in fine.. Ultima zi de suspendare este 20.09.13, inclusiv, adica vineri. Deci in mod normal de sambata am voie sa conduc, problema este ca la ghiseul de restituire permise este inchis in weekend, si am sunat la ei, si mi s-a spus ca debea luni pot sa vin sa-l iau si ca daca sunt prins conducand apar in baza de date cu permisul suspendat pana in momentul in care eu ridic permisul de la ghiseu. Din punctul meu de vedere, este un abuz... Politia imi retine permisul inca 2 zile, pentru ca ei nu au program, dar nici nu am voie sa conduc in astea 2 zile, pentru ca apar cu permisul suspendat.. Se poate face ceva cu infectia asta?