avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate david2013

Activitate david2013

Discuție Cadastru gresit
Buna ziua ,
Unul dintre vecinii mei a facut cadastru si a vandut terenul unui intermediar imobiliar, care l-a vandut unei alte persoane. Actualul proprietar sustine ca gardul meu este asezat in diagonala si ca eu am intrat 15cm in fundul gradinii pe terenul lui.
De fapt "topografistul" vechiului proprietar a masurat cu 15 cm mai mult partea din fata a curtii luand ca reper un copac care este in totalitate la mine in curte. In momentul de fata masuratorile cadastrale ( nu am avut cadastru deoarece nu am efectuat operatiuni imobiliare pe acest teren-locuiesc aici de 40 de ani) indica faptul ca eu am o suprafata mai mica cu aproximativ 10 mp fata decat indica actele mele de proprietate, iar vecinul o suprafata mai mare cu aproximativ 10 mp decat suprafata pe care stiam eu ca o detine. Adica exact acei cativa cm pe care i-a masurat dl topografist. Probabil ca nu as fi sesizat acest lucru daca noul proprietar nu ar dori sa construiasca un gard de zid si-mi cere sa ma retrag astfel incat sa aiba aceeasi deschidere si in fata curtii si in gradina. Nu mi se pare corect acest acest lucru, mai ales ca deja a inceput sa sape fundatia gardului la mine in curte.
Ce pot face, va rog?