avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Activitate AnaMariaAdina

Activitate AnaMariaAdina

Va multumesc mult de raspunsuri! Din pacate batatorul este prevazut in PUD-ul zonei de acum 40 de ani. Sper sa rezolvam situatia pana urma.
Inca o data, multumesc!
Asta e solutia la care ne gandim de doi ani incoace, dar nu-l putem taia pentru ca, mai e o mentiune in raspunsul primariei cum ca orice decizie se ia in asociatia de proprietari si se aplica tuturor locatarilor. Intrebarea este daca am avea castig de cauza intr-un eventual proces, pentru ca e foarte, foarte deranjanta situatia si in ultima vreme se bat covoare si numai asa, sa ne arate noua ca se poate.
Buna ziua,
Sper sa ma puteti indruma pentru a pune capat unei situatii mai mult decat deranjante. Locuiesc la parterul blocului iar in dreptul geamului de la dormitor este amplasat batatorul de covoare, la aprox. 2,5 m fata de geam si la cel mult un m fata de peretele exterior al blocului. In urma cu doi ani am facut sesizare la primarie, pentru a putea muta batatorul in alta parte. Raspunsul ne-a fost favorabil, in sensul ca au considerat ca nu este amplasat conform legii, la minim 5 m fata de oricare geam si ca il putem muta. Asociatia blocului s-a opus mutarii, cu toate ca ne-am oferit sa suportam noi cheltuielile. Pentru ca in acel moment eram in prag de sarbatoare, am hotarat sa nu luam masuri si sa incercam sa ne intelegm cu ceilalti locatari pe cale amiabila. Situatia tine de peste doi ani, timp in care am fost poluati atat fonic cat si cu praful si mizeria celor care vin si-si bat covoarele, fara un program anume, ci fiecare dupa bunul plac. In plus, pentru ca batatorul este amplasat la nici un metru de peretele exterior al blocului, si izolatia a fost deteriorata, deseori lovind-o in momentul cand isi bateau covoarele. In urma cu o luna am mai facut o sesizare la primarie, si asta pentru ca asociatia blocului a conditionat mutarea batatorului in functie de decizia primariei, care sa decida daca sa se mute sau nu, precum si sa indice locul unde poate fi mutat. Reprezentatul trimis de primarie a considerat ca indicarea unui nou loc pentru batator nu este de competenta primariei. Al doilea raspuns de la primarie a continut atat primul raspuns, conform caruia pozitia actuala a batatorului nu este conform legii in vigoare, la minim 5 m de oricare geam, dar si alte referiri precum prevedearea batatorului in planul initial al blocului ( de acum vreo 40-50 de ani), amenajarea spatiului betonat pt acesta, reamplasarea batatorului cu respectarea legislatiei privind spatiile verzi. Va imaginati ca in jurul blocului sunt doar spatii verzi. La 20 de m de bloc se afla centrala de termoficare, unde am propus sa fie mutat batatorul si am fost refuzati, motivul invocat de catre ceilalti locatari fiind distanta prea mare.
De doi ani de zile le inghitim praful si mizeria, de cate ori isi bat covoarele ne intra praf atat in dormitor cat si in sufragerie. Sambetele si duminicile nu mai sunt linistite, nici zilele saptamanii si nici orele zilei. Se bat covoare dupa bunul plac al fiecaruia. Pana acum am tacut si am lasat situatia asa cum era, dar de anul acesta ne-am intregit familia cu un copilas care doarme cu noi in dormitor si mi se pare inadmisibil sa nu fie de inteles sau sa nu putem gasi o solutie. Geamurile noastre sunt mereu pline de murdarie, care inevitabil intra si in casa.
Spuneti-mi, va rog, chiar nu se poate lua nicio masura in favoarea noastra, sa reusim sa dezafectam acest batator de covoare? In Oradea am inteles ca au si fost declarate ilegale. In urma celor doua raspunsuri de la primarie, gasiti justificata o actiune in judecata, impotriva asociatiei de locatari? Si, Sanepidul poate impiedica folosirea acestui batator, avand in vedere ca nu e amplasat conform legii si ridica probleme de igiena?

Astazi, si nu numai, pana la aceasta ora 13:41 si-au batut covoarele doua persoane, si acum e a treia la rand cu 5 covoare.Este absurd!

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs.