avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1902 soluții astăzi
Forum Activitate anoai

Activitate anoai

Răspuns la discuția Impozite obligatorii PFA 2013
Multumesc asta am inteles, insa daca vreau sa o platesc, presupun ca in anul 2014 voi intra in concediu de maternitate. Nu trebuie sa cotizez pt aceasta perioada ca sa pot beneficia de plata pt cele 126 de zile (pe care in mod normal le platesteangajatorul)?
Răspuns la discuția Impozite obligatorii PFA 2013
Multumesc pt raspuns!
Dar pentru contributia de 0,85% cea care face referire la fondul pt concedii, cum trebuie sa procedez, deci peste tot am vazut ca nu este obligatorie. Ce depun si unde depun?
Am nevoie de clarificari cu privire la impozitele obligatorii PFA in 2013.
Sunt in urmatoarea situatie - PFA infiintat in 2008, de la infiintare si pana in august 2013 am avut in paralel cu PFA contract de munca la o alta firma. In baza Declaratiilor depuse la inceputul anului pt un venit estimat am decizie de impunere pt plata a 16% si 5,5% din venitul net realizat, care sa zicem estimat la 5000 lei/an.
Din luna august 2013 nu mai am nici un contract de munca la o alta firma desfasor activitati numai prin PFA. Veniturile sunt din diverse surse si sunt variabile estimativ intre 5000 lei si 7000 lei/luna venit brut. Ce impozite sunt obligatorii si cand trebuie sa depun aceste declaratii?
Am citit pe diverse site-uri despre declaratia 600 - ca este obligatorie si ca ar trebuii platit la CAS 31,5% cu raportare la salariu mediu per economie 2223lei. Din ce se compune acest procent? este suficient sa depun declaratia 600? mai este nevoie de un ctr cu casa de pensii? cum pot sa platesc si impozitul de 0.85% la ce trebuie sa ma raportez? ce declaratie trebuie sa depun? cu cine trebuie sa fac contract? ce se intampla daca in anul 2014 nu mai venituri lunare cuprinse intre 5000-7000lei?
Multumesc anticitat pentru raspunsuri!