avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate busuyoc

Activitate busuyoc

Din pacate nu am chitantele dar sunt platite sigur.Si cei de la primarie au zis ca au gasit unele dintre ele ca fiind platite.Cu toate astea au emis somatie si titlu executoriu cu toata suma (platite+care trebuiau prescrise+cele care ar trebui sa leplatesc).Pot depune contestatia la Judecatorie fara sa am chitantele la cele platite ? mai ales ca si acestea din orice punct de vedere ar fi trebuit sa fie prescrise.Unde pot gasi un model de contestatie va rog?
Buna ziua,
Pe 26.09.2014 am primit o scrisoare recomandata de la primaria unde sunt domiciliat (comuna Naruja, judetul Vrancea) ce continea o somatie si un titlu executoriu privind amenzi de circulatie cu total debit 3900 lei, amenzi din 2005 si pana la zi. Din acest total unele amenzi sunt platite dar ei nu le-au scazut, altele ar trebui sa fie prescrise (nu am primit nici o notificare de plata sau somatie in decursul acestor ani privind debitele restante catre primarie) iar altele trebuiesc platite. Ce pot face in acest caz ? Categoric titlul acesta executoriu nu este intocmit corect mai ales ca a fost emis pe 31 decembrie 2013 si eu l-am primit la 9 luni distanta plus ca sumele mentionate in el nu reflecta adevarata valoare a debitelor. Ce sfaturi imi puteti da ? O contestatie la primarie si una la judecatorie ar fi corect ? Care ar fi demersurile ? Un model pentru astfel de contestatii de unde pot lua ? Stima!
Am fost chiar astazi la primarie.Este si Curtea de Conturi in control la ei.Au sustinut acelas lucru, ca nu se poate elibera adeverinta pentru schimbare CI pana nu platesc cei 1500 lei :(
Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti daca exista vreo posibilitate sa primesc o adeverinta de la primarie pentru schimbare CI avand in vedere ca figurez cu amenzi de circulatie de 1500 lei. Am vrut sa platesc in rate si mi s-a spus ca nu se poate, doar daca achit intreaga suma voi primi adeverinta.Pot face ceva?