avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate adyredro

Activitate adyredro

Buna ziua!
Am cumparat un teren in judetul Ilfov si am solicitat si obtiunut de la primarie un certificat de urbanism in care este specificat "Dezmembrarea nu respecta PUZ".
Ce inseamna acest lucru dupa explicatiile lor, adica terenul meu are in schitele cadastrale o latime de 15,5 metri, pe o portiune, si apoi 20 metri, iar in schita PUZ terenul meu este de 18 metri latime pe toata lungimea.
Ideea este ca terenul a fost dezmembrat dintr-o parcela mai mare in perioada martie-iulie 2006 cu certificat de urbanism, acte notariale si cadastrale, iar schita PUZ a fost realizata cererea vanzatorului terenului, in septembrie 2006 si aprobat prin 2007....
Problema este ca persoana care a avut terenul este decedata iar eu am cumparat de la mostenitorii acesteia.
De la primarie nu am obtinu nici-o informatie deoarece fac presiuni sa mut terenul sa rezol alta problema a lor mai veche, iar ceilalti vecini nu sunt de acord cu mutarea terenului meu.
Mai grav este ca PUZ-ul a fost realizat de firma inginerului de urbanism de la primarie.
Vreau sa stiu, daca este legal ce scrie in certificatul de urbanism si daca nu, cui trebuie sa ma adresez.
Daca este legal ce am de facut pentru remedierea problemei.
In speranta ca am fost destul de explict astept o solutie de la dumneavoastra.
Multumesc!