avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1075 soluții astăzi
Forum Activitate shteffan30

Activitate shteffan30

In data de 08.10.2011 la ora 5:45,am fost legitimat de un lucrator al Politiei Romane in timp ce ma aflam in timpul orelor de program.mentionez ca sunt angajat al unei firme de paza,sofer pe una din masinile lor de interventii si ma aflam intamplator la unul din obiectivele pazite de firma la care lucrez.In timpul vizitei mele,s-a prezentat la fata locului si un echipaj de Politie care,a controlat agentul de paza din locatie dupa care,fara nici un fel de mandat sau orice altceva,a cercetat intreaga locatie,moment in care am fost rugat sa ma legitimez si eu,desi nu aveam nici un fel de treaba cu locatia respectiva,nu executam serviciul de paza acolo ci pur si simplu,eram in trecere.Politistul respectiv,mi-a cerut apoi buletinul si mi-a completat o amenda contraventionala pe motiv ca nu purtam "consemnul particular"..probabil s-a referit la legitimatie,dar in loc de insemn,a scris ''consemn''...si acum citez din procesul verbal:''Faptele comise sunt prevazute de art 48 lit G din legea 333/2003 si sanctionate de art 61 lit C din Legea 333/2003'' Acum,as dori sa stiu,politistul respectiv avea drept de control si asupra mea ? nu a savarsit un abuz controland si restul cladirii fara un mandat de perchezitie sau fara acordul conducerii Institutiei ?Pot sa fac plangere impotriva procesului verbal pentru a mi se anula amenda ? Si as dori,daca se poate,sa ma lamureasca cineva daca Politia are drept de control oriunde,oricand fara vreun act care sa-i permita acest lucru(mandat,ordin de perchezitie sau acordul scris al conducerii Institutiei)...Va multumesc anticipat si astept parerile dumneavoastra,orice sfat este binevenit.