avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprian_Dan

Activitate Ciprian_Dan

Răspuns la discuția Amnistie fiscala mame
nu stiu ce-i de facut, am fost si la AGENTIE si mi-au zis ca nici ei nu se asteptau la asta....a fost o minciuna pe fata
Buna ziua. Simati juristi, dupa cum cunoasteti, in practica au fost intalnite situatii care au dus la stabilirea unor debite, cum ar fi: unele mamici, beneficiare de indemnizatie pentru cresterea copilului au realizat venituri din diverse contracte, pentru intregirea venitului familial in vederea cresterii si ingrijirii copilului, fara sa prevada implicatiile asupra dreptului la indemnizatie, fiind obligate la restituirea acestora. Inainte de alegeri, marii alesi ai neamului s-au obosit putin si au scos faimoasa lege 126 din 23 septembrie 2014 pentru completarea OUG 111/2010.Dar, cum se intampla in Romanica, unde prosperitatea Guvernului este pe primul loc, alesii de seama ai neamului si-au luat masuri de siguranta pentru a nu scuti mamicile de la plata debitelor stabilite si au gasit o portita prin care mamicile sa nu beneficieze de amnistia fiscala mult trambitata de cersetorii de voturi ai PSD, pentru ca ei au inclus in textul de lege un paragraf, pe care il gasim si in normele de aplicare ale legii *- Ordinul 2396/18.132.2014, care prevede
"ca nu fac obiectul scutirii de plata debitele constituite din culpa debitorului, materializata in folosirea cu intentie de catre acesta a unor documente despre care cunostea ca au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de catre acesta a unor date neconforme realitatii sau nedeclararea unor informatii"
Dupa cum prevede legea, am intocmit cerere de amnistie catre AJPIS Suceava, iar ei mi-au trimis un raspuns in care invoca acest paragraf, Acum cazul meu.....fiind in cresterea copilului, am mai rotunjit veniturile prin incheierea unor polite de asigurare, comisionul fiind unul modest, dar pentru lunile respective trebuie sa restitui toata indemnizatia - 850 lei. Bineinteles, ca cei care au intocmit dosarul nu mi-au spus ca nu am, voie sa am si alte venituri si nici nu m-au intrebat despre acest lucru. Oare asta sa fie culpa mea.....????? Conform modificarilor legislative, poti obtine suplimentar venituri de 3 ISR - 1500 lei. Atunci in ce context mi se aplica acel text de lege, pe care l*-am enuntat mai sus....pareri, opinii....oricum nu le dau nici un bani si voi merge in contencios....multumesc celor care ma sprijina. Am toate documentele ce stau la baza emiterii legii, inclusic expunerea de motive semnata de onor Ponta cel Viteaz....si textul introdus de PSD