avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate barzony

Activitate barzony

Răspuns la discuția Violenta domestica si custodia!!!
Iar pentru obtinerea unu ordin de restrictie/protectie e nevoie de un certificat medico-legal? Amenintarile e in stare sa le aplice...asta e problema,nu are la cine merge,unde sta pt ca parintii ei nu sunt unii prea buni,nu prea le pasa...
Salut,am o prietena care traieste in concubinaj cu un barbat,acestia sunt impreuna de aprox. 2 ani jumatate,au un copil de un 1. Problema este ca acesta o maltrateaza,ii aduce fel si fel de injurii. Sunt destul de apropiat cu fata respectiva, iar din ceea ce mia povestit, am inteles ca inca de la inceputul relatiei mai avea iesiri,o injura sau o mai plesnea,insa rar, odata la 2-3 luni.
Dupa ce sa nascut baiatul lor,acesta a inceput sa devina din ce in ce mai recalcitrant,mai agresiv. In ultimele 6 luni bataile ce le primeste sau intensificat. De fiecare data loveste mai tare,fara sens,nu ii trebe nici un motiv. Fata incearca sa ascunda asta,insa vanataile sunt evidente. Aceasta a incercat sa il paraseasca,si-a luat copilul si a plecat la mama sa(parintii ei nu sunt foarte receptivi,nu au mai vrut sa o ajute,sa o tina la ei pe motiv ca rade lumea din sat...),insa,el nu sa oprit aici,a inceput cu amenintari,de genul ca dak nu ii aduce inapoi copilul,o omoara,ii rapeste baiatul,etc. Aceasta de frica sa intors inapoi la el,el tipic,a facut promisiuni ca se schimba,inceteaza cu loviturile,etc. Si asa a fost,timp de 2 zile. Fata in cauza a inceput sa devina o epava emotionala,este toata plina de vanatai pe maini,pe picioare,cucuie in cap...am cautat ong-uri unde ar putea merge, insa normal ca orice parinte,nu vrea sa renunte la copil,si nu stie cum si ce sa faca pe calea legii pentru a-si putea pastra copilul, pentru a puteao lua de la capat. Daca m-ati putea indruma undeva,sa ma sfatuiti cum as puteao ajuta, ce trebuie facut v-as fi recunascator.