avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate betylina

Activitate betylina

Buna ziua,sunt noua pe aici nu stiu la cine sa apelez si nici daca am nimerit bine intrand pe acest topic,dar va rog mult sa ma ajutati.

Am urmatoarea problema:In data de 25.10.2013 am cumparat o masina de la un nene cu care am facut contract V-C la un birou de acte auto in 29.10.2013.Am luat masina fiscal pe numele meu dar cand mi-a dat actele masinii mi-a dat o copie color a CIV,restul de acte le am,sunt in regula.Eu nu am avut niciodata masina si nu stiam cum trebuie sa arate si nu mi-am dat seama.Acum ca vreau sa inmatriculez masina si la politie pe numele meu, omul nu vrea sa imi dea originalul CIV-ului decat daca ii mai dau 100 euro,iar eu nu pot face nimic.Am fost la RAR,m-au trimis la inmatriculari si la Monitorul Oficial sa o dau pierduta ca sa-i pot scoate un duplicat,dar surpriza:cand am fost sa ridic documentul de la inmatriculari mi-au zis ca nu pot face nimic daca nu sunt proprietarul masinii si in evidentele lor chiar daca am actul de V-C.Am fost in audienta la seful de la inmatriculari si mi-a zis sa ma duc inapoi la RAR si ca ei,cei de la RAR, in baza contractului de V-C mi-ar putea scoate duplicatul CIV-ului.

Intrebarea mea este:stiti cumva daca e asa?CE pot face pt ca eu nu vreau sa-i mai dau omului alti bani,cum pot sa-i scot acestei masini un nou CIV?Va rog mult ajuta-ti-ma.Multumesc anticipat tuturor.Ozi buna.