avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate Wolf78

Activitate Wolf78

Multumesc ptr.raspuns, dar din pacate nu e atat de simplu doar printr-o cerere..in primul rand ptr.faptul ca nu mai avem nici un domiciulul in Romania noi locuim in germania de 8 ani cu domiciliul aici in Germania si cu pasaport romanesc..am incercat printr-o avocata din romania dar nu a vrut sa preia cazul nostru..probabil asa cum sunt avocatii la noi doresc sa castige bani fara ca sa munceasca pre mult.Pacat mare pacat ca nu ma pot baza pe nici un ajutor in romania.

aici in Germania daca angazezi un avocat,atunci se ocupa si esti informat..in Romania e invers,angajezi un avocat si tot tu ca si client trebuie sa al cauti sa cersesti informatiile pe care el este dator sa ti le dea ptr.ca el lucreaza de fapt ptr.tine!
as dori tare mult sa stiu cate sanse am sa pot schimba numele si prenumele copilului meu de familie..eu sunt divortata de 14 ani si dupa divort eu ca mama am preluat numele dinainte de casatorie dar din pacate copilul a ramas pe numele tatalui..desi el nu a platit pensie alimentara la cresterea copilului si sotul este plecat in strainatate si nu stim nici o adresa de la el..legea atunci dupa divort spune-a ca nu poate trece copilul pe numele mamei atata timp cat el nu da semnatura de buna voie..dar de unde cucu-bau sa al iua pe taica-su sa imi semneze..poate e mort sau ce stiu eu in ce colt al lumii se afla.va rog frumos daca puteti sa imi dati un sfat ne-am bucura tare mult.Problema este ca imi este greu sa gasesc un avocat corect si care sa nu ceara deja cateva mii de euro in cazul meu.Copiul se simte demoralizat ca este nevoita sa poarte numele la tatal ei pe care ea nu l-a cunoscut niciodata...de fapt la o persoana straina!