avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate ionutcodreanu

Activitate ionutcodreanu

Mltumesc pt raspuns,dar as mai avea de adaugat ca cei 2100 de metri patrati i-au fost trecuti in rol la primarie tatalui meu in 1992 de catre bunicu.care bunic poseda un act de cumparare asupra pamantului din 1953.Daca l-a trecut in rol tatalui meu propietar e tatal meu?.in urma succesiuni noi mostenim fiecare cate o parte din acel pamant , daca tata il avea in rol inseamna ca era propietar?sau actul lu bunicu e inca valabil.
Anul acesta in luna martie tatal meu a decedat,iar in luna septembrie a facut succesiune in urma careia a rezultat certificatul de mostenitor si mostenirea aferenta.Este vorba de o casa si 2100 de metri patrati teren pe care tatal meu il avea de la tatal lui prin mostenire verbala de mai bine de 30 de ani [fara vreun act de vanzare sau altceva]dar care era trecut in rol la primarie pe numele tatalui meu.Noi suntem 4 mostenitori [mama si 3 frati] si am fost de comun acord asupra succesiuni.Intrebarea mea este poate ca bunicul sau vreunul dintre cei doi frati ai tatalui meu ne poate lua pamantul inapoi ?pentru ca pe casa exista acte dupa cate stiu[o autorizatie de constructie din 1982 pe numele tatului meu].Va multumesc si astept un raspuns.