avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Activitate geo1303

Activitate geo1303

Buna ziua. M-asi bucura sa ma lamuriti intr-o speta mai dificila, si anume...lucrez la o institutie publica infiintata pin lege din anul 2000. Am un baietel de 4 ani si acum sunt insarcinata cu al doilea copil in saptamana 29. Din saptamana 30 de sarcina imi pot lua concediu prenatal, dar se stie sigur sigur ca pana la finele anului 2013 institutia unde sunt angajata se desfiinteaza prin lege si tot prin aceeasi lege se infiinteaza o alta institutie care va prelua si personalul. Acum...daca eu sunt in concediu prenatal in perioada in care se infiinteaza noua institutie nu sunt obligati sa imi preia si mie pustul, nu? Se mai poate acorda concediu medical normal in loc de concediu prenatal dupa ce se poate intra legal in concediu prenatal? Dr mea mi-a spus ca nu imi mai poate acorda concediu medical dupa saptamana 30 de sarcina, decat concediu prenatal, si eu nu asi dori sa intru in concediu prenatal deoarece asi dori sa fiu la munca in perioada de desfiintare si de infiintare a noii institutii. Daca intradevar dr de familie nu imi mai poate acorda concediu medical, oare doctora de familie a primului copil imi poate acorda un concediu medical pentru copil in periaoda aceasta de dupa saptamna 30 de sarcina si care sa nu influenteze cele 126 de zile de prenatal? Astept cu nerabdare raspunsul dvs. Va multumesc