avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Activitate hyp3r

Activitate hyp3r

Si in cazul asta,cu cine ar trebui sa vorbesc pentru pedepsirea individului,politia?
Am inteles ca violarea corespondentei electronice chiar reprezinta o incalcare a legii(lucru pe care nu-l credeam adevarat pana de curand).As dori sa cer o parere in legatura cu urmatoarea situatie:
Ajung acasa dimineata pe la ora 8,stau vreo 2 ore la PC,iar atunci cand ma trezesc,parola unuia dintre conturile mele de mail au fost schimbate.Recuperez contul in vreo 10-15 minute si cand ma uit la mailul alternativ setat contului si numarul de telefon setat tot in caz de pierdere/uitare a parolei,erau ale unui prieten...de fapt,fost prieten.Dupa logarea pe respectivul mail,se gaseste un istoric al modificarilor facute pe cont foarte explicit,spre exemplu...."6 nov 2013 parola ta a fost schimbata",insotita de IP-ul de pe care s-au facut modificarile,windows-ul folosit pe acel dispozitiv si chiar si numele calculatorului/laptopului.Pe acest mail,a fost creat un cont pe un joc(probabil ca de-asta a si fost fraudat),in care s-a facut o investitie mare de timp si chiar si investitii materiale,care a fost furat tot de acesta.Intrebarea mea ar fi,"Aceasta situatie reprezinta o incalcare a legii?Daca da,cine se ocupa de astfel de cazuri?".Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.