avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate mutulica1

Activitate mutulica1

Firma la care am lucrat a dat faliment.In momentul lichidarii nu ni s-au dat restantele salariale. Ni s-a dat decizia de incetare a contractului de munca individual, adeverinta de vechime si adeverinta de venituri.Nu au vrut sa ne dea o hartie semnata si stampilata in original cu toate restantele salariale pana la momentul incetarii contractului de munca, ci ne-a scris pe fisa de lichidare (pe care au oprit-o ei, noi facandu-ne copii) restantele salariale si tichetele pe ultimele pe ultimele trei luni restante (aug.,sept.,oct.) fara a preciza si restanta pe jumatatea de luna din nov. Ne-au spus ca ne va da fluturasii in decembrie, dar cine ni-i va da daca firma nu mai exista? Ne-au spus ca vom intra automat la masa credala cu toate restantele salariale (ne vor inscrie ei) si ca nu trebuie sa ne facem probleme. In acelasi timp au spus ca banii pe concediile de odihna neefectuate nu se vor mai plati pentru ca nu mai are cine sa munceasca pentru ei. Asa o fi???? Intrebarea mea e ce trebuie sa fac pentru a fi sigura ca-mi voi primi banii cuveniti?Sa merg pe mana lor sau sa consult un avocat sau ce sa fac???