avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1861 soluții astăzi
Forum Activitate Ionionescu1767

Activitate Ionionescu1767

Răspuns la discuția Recuperare imprumut
Imi cer scuze ca devin insistent, dar cum il pot soma? Este clar de indata ce sunt aici, C refuza sa returneze banii.
Răspuns la discuția Recuperare imprumut
Asta a fost acum 5 luni. Deci pot actiona in justitie pe C. Adica daca nu e un ctr intre noi 2, cum fac eu dovada ca am vrut banii inapoi? Cert este ca desi e trecut in detalii plata un nr de contract gresit, totusi scrie IMPRUMUT.
Buna ziua. Va solicit ajutorul intr-o problema incurcata.

Persoana fizica " A" a facut un contrat de imprumut pentru o suma de 20K pentru persoana juridaca "B" si a debitat banii prin banca in contul beneficiarului "B".
Constientizand beneficiarul "B" ca pentru imprumut trebuie sa plateasca impozit, acesta a returnat banii, tot prin virament bancar inapoi in contul persoanei "A", mai putin cu 1K.

Persoana B, a solicitat sa i se transmita suma de bani in alt cont, a unei alte persoane fizice "C", fara a schimba contractul de imprumut.

Debitarea in contul persoanei "C" a fost facuta tot prin virament bancar, din contul peroanei "A", la o zi distanta in suma de 19K. La transfer a fost trecut ca si detalii de plata " Imprumut contract xxxxx ( acelasi nr de contract care a fost incheiat intre persoana A si B. )

Perioada de imprumut a fost de 1 luna. Insa pana in momentu de fata nu a fost nevoie sa se recupereze banii.

As dori din partea dumneavoastra, o indrumare juridica, prin care pot recupera suma de bani imprumutata, si daca este un termen de extinctie a imprumutului in beneficiul imprumutatului.

Persoana B nu mai doreste returnarea sumei de bani.

Va multumesc pentru ajutor, si sper ca este o " problema" interesanta care va poate solicita interesul.

Situatia este una reala si familia mea nu cunoaste caile legale de a actiona.

Ion