avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate barou2014

Activitate barou2014

Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Salutare,


Are cineva pana acum nelamuriri privind nulitatea, prescriptia, efectele actului juridic, prop privata/publica?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Georgy19 a scris:

Buna tuturor si La multi ani! Revin si eu cu doua intrebari, prima se refera la Drepturile reale, si anume, tinand cont de bibliografia de anul trecut, dupa care ne ghidam momenta, la Dreptul de proprietate privata inteleg ca nu intra si "Limitele exercitarii dr de propr privata" si "Modurile de dobandire", iar la proprietatea publica, de asemenea, nu intra in materie si modurile de dobandire a proprietatii si exercitarea dreptului de proprietate publica. In bibliografie nu sunt mentionate dar am zis sa va pun si voua o intrebare sa nu omit ceva, asa ca mai bine sa fiu 100% :D A doua intrebare este in legatura cu autorii dupa care invatati. Eu m-am hotarat la cartea lui Boroi si a lui Birsan (care a aparut recent), insa nu stiu pe care sa ma axez mai mult (exceptand Codul) :-/ Voi ce parere aveti, dintre cele doua? Va multumesc anticipat si spor in continuare la invatat!



Buna Georgy19.

Si eu sunt tot la drepturi reale (chiar astazi le-am inceput). Da conform bibliografiei de anul trecut nu avem limitele exercitarii si modurile de dobandire. Ca si suport de curs am cartea lui Boroi/Anghelescu/Nazat (am cumparat-o in decembrie, cuprinde legislatia in vigoare pana la 15 noiembrie 2013). Practic, urmand bibliografia actuala, la proprietatea privata avem:

Notiunea, atributele, posesie, folosinta, dispozitie (continutul dr. de prop. privata) si caracterele, dr. absolut, exclusiv, perpetuu.
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
gabitaa a scris:

lavinia1986 a scris:

Buna.Am inceput si eu de ieri sa invat la civil-parte generala din aceeasi carte, Gabriel Boroi-Anghelescu, editia 2012 conform noului cod,dar nu am ajuns la subiectul la care ai nelamuriri.Eventual revin zilele urmatoare cu un mesaj daca pot sa iti raspund la intrebare.


Imi spuneti si mie, va rog, de unde pot sa cumpar aceasta carte?
Multumesc.



gabitaa - cartea o poti cumpara de la Editura Hamangiu. [ link extern ] /

In cazul in care nu o vei gasi pe site ( nu am verificat sa vad daca este sau nu) poti suna la ei, le dai datele si o comanzi telefonic.
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Chiar nimeni nu poate sa raspunda la intrebare sau sa intre intr-o discutie juridica?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Va salut,

Va prezint ce am invatat eu pana acum (in ideea ca poate exista cineva alaturi de care pot formula un schimb de pareri), cat si o serie de nelamuriri pe care le am.

La raportul juridic civil (mentionez ca partea generala o invat dupa cursul lui Gabriel Boroi - Carla Alexandra Anghelescu, curs publicat in 2011, dupa noul cod civil). :

1.Caracterizarea generala a raportului juridic, respectiv definitia, caractere, structura si izvoarele care conduc catre raport juridic abstract/concret.
2. Continutul rap.jur. civ. , aici am invatat drepturile subiective civile si obligatia civila (a da, a face, a nu face, propter rem, scriptae in rem, naturala, perfecta, etc. )
3. Am citit un pic si la abuzul de drept, nu m-a preocupat in mod deosebit dar pot sa scriu ceva despre el, daca e cazul.
4. Bunurile - ca obiect derivat la obiectului raportului juridic civil.
5. Partile raportului juridic civil ca si pluralitatea subiectelor raportului juridic civil. (schimbarea subiectului persoanei subiectului activ/pasiv).

Ca nelamuriri, pana acum am:

I. In cazul conventiei cesiunii de creanta ( schimbarea persoanei subiectului activ al raportului juridic obligational), una dintre conditiile opozabilitatii cesiunii pentru debitorul cedat, este acceptarea acesteia de catre cel din urma. Intrebarea mea: Ce se intampla daca debitorul nu accepta cesiunea de creanta? Care sunt efectele refuzului sau, asupra contractului de cesiune?



Răspuns la discuția Admitere barou 2014
zaika22 a scris:

vic_tor88 a scris:

In perioada 14 - 15 decembrie 2013 se va intruni Consiliul UNBR si vom afla in mod cert pe www.unbr.ro data examenului din 2014.

Sper ca la acest Consiliu vor fi avocati care vor pune in discutie neregularitatile atat de evidente (unele si cu iz penal) de la examenul de anul asta si vor consimti:

1. asupra organizarii examenului sub forma de grila in 2, 3 sau 4 zile, o modalitate mult mai corecta, obiectiva si uniforma de examinare / corectare fata de cea prezenta
2. sau daca vor tine mortis de examinarea sub forma de sinteza atunci alaturi de tematica sa se publice si bibliografia aferenta (in baza careia se vor elabora atat subiectele de examen cat si baremele) pentru a se elimina obscuritatea baremelor de corectare.


s-a aflat ceva?


Am sunat astazi la UNBR, care m-a informat ca nu stiu nimic de asa ceva. Mi-au recomandat sa sun la Barou care mi-a raspuns ca Uniunea nu le-a adus la cunostinta asa ceva....
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Mersi, am observat, cartea mea a sosit cu paginile 39-40 netaiate.

anamarianeamtu a scris:

nu ai citit cum trebuie, la p. 40, la raspunsuri corecte, la 91 este indicat raspuns corect c).


Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Va salut. Am cumparat Teste Grila Pentru Concursuri si Examene Editia a 4-a. Gabriela Raducan, Marius Voineag, Carolina Maria Nita, Madalina Dinu (a fost recomandata de cineva la un moment dat). Deschid asa de curiozitate si citesc intrebarea cu numarul 91:

Daca o parte este indreptatita sa invoce anulabilitatea contractului pentru eroare, dar cealalta parte declara ca doreste sa execute contractul asa cum acesta fusese inteles de partea indreptatita sa invoce anulabilitatea:

a) contractul se anuleaza;
b) contractul se considera ca nu a fost incheiat;
c) contractul se considera ca a fost incheiat asa cum l-a inteles aceasta din urma parte;
d) niciuna dintre variantele de mai sus.

Acum eu in prostia mea (amintindu-mi ce mi-a zis Boroi la eroare, m-am gandit direct la art.1213 alin. 1) asa ca aleg ca varianta de raspuns litera c).

Cand imi verific raspunsul, ce sa vezi, raspuns corect era a) si b).

Acum va rog frumos, daca aveti alte pareri, dati share.

Personal consider ca este gresit cum a retinut manualul raspunsul corect, sau poate nu am citit eu cum trebuie.
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Daca este cineva care are disponibilitate sa invete in 2 sa ma anunte. Consider ca asa te poti verifica mult mai usor si exista posibilitatea asimilarii de informatii intr-un mod mai temeinic. In acest moment (cu studiul) sunt la Principiile efectelor actului juridic civil - Partea Generala (Boroi/Anghelescu). Cu toate acestea am lucrat o perioada destul de relevanta in domeniu, asa ca nu sunt chiar hentz-careu. Cine este interesat sa-mi dea de veste.
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Cunoaste cineva o carte care sa cuprinda teste grila din raportul juridic, actul juridic civil, prescriptia extinctiva - dupa NCC? ar fi deosebit de utila si carte cu spete.... :)