avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate bro0

Activitate bro0

1. Tin sa mentionez faptul ca vanzatorul are in proprietate aceasta casa cu o bucata de teren, intabulata si inca un teren intabulat. El imi vinde casa cu bucatica de teren. Eu daca cumpar aceasta casa imi revin mie datoriile de la Enel sau el ramane cu datoriile si eu risc sa raman fara lumina pana cand suma restanta este platita? In cazul in care Enel il da in judecata pentru debitele restante imi pot executa casa pentru ca eu sunt proprietar pe imobilul respectiv unde s-a consumat sau se vor indrepta catre veniturile lui, terenul in posesie?
2. Vanzatorul doreste sa plateasca esalonat in fiecare luna o suma fixa pana la stingerea datoriei catre Enel. Se poate cumva sa se introduca in contractul de vanzare-cumparare o clauza prin care eu sa ii platesc un avans si diferenta pana la pretul de vanzare (in cuantumul datoriei pe care o are la enel) sub forma unor rate, iar plata sa o fac doar in urma unei chitante lunare care sa imi dovedeasca ca a platit acei bani? Multumesc frumos!
Buna seara,

Intentionez sa cumpar o casa. Cel care o vinde a primit o notificare de la enel conform careia trebuie sa plateasca o suma de X lei reprezentand contravaloarea energiei consumate de la imobilul ... racordat la distributia de energie electrica, in lipsa unui contract de furnizare a energiei electrice. Daca eu cumpar acest imobil sunt obligat sa platesc aceasta datorie?