avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1713 soluții astăzi
Forum Activitate ioanahiciu

Activitate ioanahiciu

Buna seara! Speta este urmatoarea: eu circulam cu auto pe banda mea de mers iar din fata un alt autovehicul vireaza la stanga in fata mea la circa 5 m (aprox.), fara sa semnalizeze si fra sa se asigure. Eu vrand sa evit impactul cu acesta virez dreapta, unde in parcarea laterala acrosez 2 muncitori care lucrau la schimbarea unor cabluri, (pe care nu i-am vazut si nu era semanalizata lucrarea), unul are piciorul rupt iar celalalt o coasta rupta, eu oprindu-ma cu autoturismul in microbuzul acestora parcat pe marginea trotuarului, auto meu fiind praf(fata).Autoturismul soferului care a virat pe banda mea de mers nu l-am atins deloc, iar soferul declara ca a vrut sa vireze la stanga insa el a stat pe loc si nu trecut de marcajul drumului, eu facand aiurea manevra de evitare.Acesta refuza sa recunoasca, sa semneze procesul de cercetare la fata locului. Alcoolemie 0,0 ambii soferi. As dori sa stiu cine se face de fapt vinovat de producerea accidetului, cine plataste daunele,cum se solutioneaza astfel de cazuri si care sunt demersurile (etapele). Va multumesc anticipat!