avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters306657

Activitate ContSters306657

nu inteleg, sunt copil daca sunt la scoala sau facultate pana la 25 de ani si primesc alocatie si se complecteaza formularul E402,copil cu handicap se complecteaza formular E407,dar eu am25 de ani sunt adult cu handicap si sunt in intretinerea parintilor si nu stiu ce formular trebuie complectat.
Tatal meu a muncit in anul 2012 in Germania si am aflat ca se poate obtine alocatia pentru copii din Germania ,copii sanatosi primesc alocatie,persoanele cu handicap primesc indemnizatie .Eu am 25 de ani.acum,sunt persoana cu handicap locomotor,sunt studenta,am intrebat la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale in Tg-Mures ce formular trebuie sa completez si cine trebuie sa-mi dea ,mi sa spus nu stie ,nu-i intereseaza ,acolo este pt. alocati,scrie pe usa ,sa iesim afara sa nu deranjam.Am fost la Directia Generala de Asistenta Sociala si protectia Copilului de unde primesc indemnizatia pt.handicapati am primit o adeverinta din care reiese ca in anul2012 am primit in fiecare luna suma de 293 ron.Va rog ajutati-ma!