avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate alexmanul

Activitate alexmanul

am inteles, multumesc frumos pentru ajutor !
Multumesc pentru raspuns.

Nu am precizat ca ar fi firma mea imobiliara, tocmai prin prisma faptului ca intreb din pozitia persoanei aflate de cealalta parte, respectiv persoana fizica, proprietar al unui apartament vecin cu cel care functioneaza in regim de aparthotel.

(Si) mai exact: proprietarul firmei imobiliare care a cumparat un apartament vecin cu cel al meu si il foloseste in regim de aparthotel (oficial, cu anunt pe internet, factura si taxe catre stat) este obligat sa obtina si acordul meu pentru a folosi apartamentul in regim de "aparthotel" si, daca da, care este legea care reglementeaza acest lucru ?

Multumesc
Da, intr-adevar, aceasta este intrebarea la care incerc sa aflu un raspuns: Este nevoie de acordul vecinilor din IMEDIATA APROPIERE (nu doar a asociatiei de proprietari) pentru a inchiria locuinta proprie unei terte persoane, pentru scopul in care aceasta a fost construita(de locuinta)? Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, multumesc frumos


Si mai exact, daca este vorba de o firma imobiliara care a cumparat apartamentul dintr-un bloc, este nevoie de acordul vecinilor DIN IMEDIATA APROPIERE (nu doar a asociatiei de proproetari) pentru a inchiria locuinta unei/unor persoane pentru una sau mai multe zile, pentru scopul in care aceasta a fost construita (de locuinta), respectiv de locui (caza) ? Daca imi puteti transmite un raspuns, multumesc frumos
Buna ziua, ma intereseaza, daca mai puteti ajuta cu aceasta informatie, daca ste nevoie de acordul vecinilor din imediata apropiere pentru inchirierea unui apartament de bloc ca "aparthotel" (folosirea apartamentului in regim de inchiriere hoteliera) si in baza carei legi ?

Multumesc