avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Ginule

Activitate Ginule

Răspuns la discuția HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL
Va multumesc.
Răspuns la discuția HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL
Am depus dosarul cu toata documentatia ceruta de primarie si am primit raspunsul : nu se poate. Consiliul local a decis, primarul a semnat.
Răspuns la discuția HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL
HCLM imi acorda terenul aferent locuintei conform extrasului de Carte funciara. Primaria nu-mi acorda acest teren. Mi-a dat doar terenul de sub constructie, pentru restul de teren (curte, gradina) platesc chirie lunara.
Am chemat in instanta primaria si a inceput circul.
Răspuns la discuția HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL
Extrasul de Carte funciara : CF. nr... Localitatea... Nr. topo... Descrierea imobilului... Intinderea... Datele sunt foarte clare.
Planul de situatie al terenului conform masuratorilor : Executant : Primaria mun... Serviciul cadastru si agricultura. Primaria cere extras CF si planul de situatie al terenului executat de ea. Situatia juridica a terenului este clara.
In intampinare "precizeaza ca intarzierea solutionarii cererii reclamantului se datoreaza operatiunilor tehnice de masurare si parcelare a terenului."

Daca CF exista, daca masuratori topo s-au efectuat si daca HCLM spune ..."conform notatiilor din Cartea Funciara..." De ce instanta : "admite exceptia prematuritatii actiunii civile invocate din oficiu" ?
Răspuns la discuția HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL
Va multumesc pentru raspuns. Neclaritatea acum urmeaza. Instanta : "Una din conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca dreptul subiectiv civil afirmat de reclamant, este aceea de a fi actual. Din adresa emisa de Primaria mun... rezulta faptul ca cererea de atribuire a terenului aferent imobilului, va fi solutionata dupa efectuarea masuratorilor topografice in vederea parcelarii terenului, urmand ca reclamantul sa beneficieze de prevederile HCLM..., doar dupa intabularea parcelei respective... Asadar, nu sunt indeplinite cerintele dreptului subiectiv civil afirmat de reclamant, dreptul sau existand, insa nefiind actual... Pentru aceste motive in numele legii hotaraste : Admite exceptia prematuritatii actiunii civile invocate din oficiu. Respinge actiunea civila precizata avand ca obiect obligatie a face formulata de reclamantul..."
Dosarul pentru atribuirea de teren (curte, gradina), aferent locuintei proprietate personala dobandita in conditiile Legii 112/1995 contine (conform cerintelor primariei) : contract de vanzare-cumparare; xerocopie coala C.F. cu stampila in original, pentru locuinta si teren (30 zile); planul de situatie al terenului conform masuratorilor, intocmit de primaria mun - serviciul cadastru si agricultura (pentru care s-a achitat suma de 3.038.000 lei in 25.01.2005).
Intrebari : de ce nu este actual ? HCLM spune : "odata cu vanzarea ... se dobandeste..."
De ce dupa efectuarea masuratorilor topografice in vederea parcelarii terenului ?
Răspuns la discuția HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL
Art.1 "... se dobandeste atat terenul pe care se afla constructiile, cat si cel aferent acestora, conform notatiilor din Cartea Funciara...
Cum se traduce : "conform notatiilor din Cartea Funciara" - raportat la toata hotararea ? Va rog sa-mi comunicati. Va multumesc.

Hotararea... din 28 noiembire 2000 privind reglementarea situatiei juridice a terenurilor (curti si gradini0 aferente locuintelor vandute in temeiul Legii nr. 112/1995
In temeiul art. 28 alin {1} din Legea administratiei publice locale nr. 69/1991, republicata, adopta prezenta
HOTARARE
Art.1 Odata cu vanzarea imobilelor si a anexelor gospodaresti in temeiul Legii nr. 112/1995, se dobandeste atat terenul pe care se afla constructiile, cat si cel aferent acestora, conform notatiilor din Cartea Funciara, cu exceptia terenurilor aferente altor constructii si dotari realizate in conditiile legale, dupa data trecerii imobilelor respective in proprietatea statului.
Art.2 Terenurile mentionate la art.1 se atribuie conform prevederilor art. 36 alin. (2} din Legea nr. 18/1991, republicata.
Intrebare : 1. cine se poate opune in aplicarea acestei hotarari ?
2. "conform notatiilor din Cartea Funciara" se traduce si prin "doar atat vrea primarul" - adica nu toata suprafata de teren conform extras carte funciara ?
Va multumesc.