avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate tudor11

Activitate tudor11

Răspuns la discuția Plangere pentru inselatorie
Salut.
Crede-ma ca daca stiam unde se poate ajunge, nu-mi mai trebuia nimic, imi vedeam linistit de activitatile mele de zi cu zi, dar asa este cand omul se bucura la cativa lei. Ajunge sa plateasca inapoi nu dublu ci de cateva ori.
Plangere mi-a facut. M-am inteles cu el, ii dau banii inapoi. L-am rugat sa-mi spuna sincer daca a facut plangere sau nu ca sa stiu la ce sa ma astept si raspunsul a fost afirmativ ...
Asta este de acum, am facut prostia.
Răspuns la discuția Plangere pentru inselatorie
Mai am cateva intrebari, daca puteti sa ma lamuriti.
Suntem din judete diferite.
Voi mai fi chemat pe undeva (politie, judecatorie, etc) ?
Aceasta amenda vine acasa ? Sau sunt instiintat si trebuie sa merg undeva sa o platesc ?
Dupa toate astea, vor ramane "urme" pe cazier ?
Răspuns la discuția Plangere pentru inselatorie
Multumesc pentru raspunsuri.
Asta am de gand sa fac, sa ii restitui omului banii pentru ca abia acum am realizat unde se poate ajunge. Problema este ca el spune ca mi-a facut deja plangere, dar ca o sa mearga sa o retraga.
Eu parca citisem tot pe net pe undeva ca degeaba o retragi, odata ce ai facut-o ... Am dreptate ?
Buna ziua.
Totul a degenerat fara sa imi dau seama in ce ma bag.
Prin intermediul unui site de vanzari online, am vandut unei persoane un produs care nu era conform specificatiilor pe care le-am scris eu in anunt.
Practic am scris ca vand o sticla de 1 litru si de fapt sticla avea 0,75 litri (asta ca un exemplu).
Respectiva persoana ma cautat urmatoarele zile la telefon si eu nu am raspuns.
Acum mi-a trimis un SMS ca mi-a facut plangere pentru inselatorie.

Sunt constient ca se face dosar penal pentru treaba aceasta, doar ca as vrea sa stiu care sunt sansele sa se intample asta.

Problema se poate complica pentru ca el nu a verificat coletul inainte de al plati ci abia dupa ce a ajuns acasa. In cazul acesta, cum poate el demonstra ca produsul nu a fost conform specificatiilor date de mine ? Eu pot sustine ca am trimis ceea ce am declarat ...
Suma de bani este mica, pana in 100 ron.
Peste toate astea, imi tot da SMS-uri cu injuraturi si amenintari, cu toate ca locuim in judete diferite, ma ameninta ca face si drege.

Apelez la voi pentru niste pareri legate de cum ar putea inainta situatia.
Multumesc.