avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate georgianasca

Activitate georgianasca

Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Multumesc mult, vom face contestatie.
Am primit decizia de la casa de pensie, negativa...in care ni se spune ca meseria de motopopist nu se incadreaza cf HG 1223/1990 in grupa a doua de munca; desi in acesta hotarare se stipuleaza clar ca tot personalul muncitor se incadreaza in grupa a doua >>daca vreti va trimit eventual HG1223/1990; si ca cf Ordinului nr 50/1990 punctul 7 meseria avuta de tatal meu nu poate fii incadrata in grupa a doua>
Daca imi puteti spune daca acest raspuns negativ are temei legal...si ca cf acestui Ordin nr 50/1990 , punctul 7 nu poate beneficia de grupa a doua.

Ce primeaza in acst cas HG 1223/1990 sau acest Ordin 50/1990 punct 7.

Va multumesc
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Buna ziua,

Suntem la a 4 a tentativa de depunere a dosarului de pensie...si tot un raspuns negativ am primit...cum ca perioada de lucru in grupa a 2 nu poate fii luata in considerara pentru ca meseria avuta atunci" motopompist" nu e considerata ca facnd parte din grupa a doua de munca...desi avem de la societatea la care a lucrat incepanad cu 1977 pana in 1992 , HOTARAREA GUV .1223/1990
Nu mai stim ce sa facem...a redespus dosaru de 4 ori pana acum...si tot negativ este raspunsul...


In decizia primita de refus: se spune ca dupa verificarile efectuate si coroborat cu pct 7 din Ordinul MMOS NR 50/1990 , ca meseria avuta nu poate fi incadrata la gr 2 a de munca, si ca HG 1223/1990 se adreseaza personalui muncitor si tehnic care prin natura sarciniilor de munca si-au desfasurat activitatea in " conditii grele de munca", cu efort fizic ridicat, munca prestata 10-12 ore pe zi.
Am fost si in audienta la Directoarea de la casa de pensii din Calarasi; care nici nu a vrut s astea la discutie cu noi...si care ne-a spus sa facem contestatie daca nu ne multumeste raspunsul primit, si ca contestatia poate dura in jur de 2 ani.

Daca ne puteti indruma sau daca puteti sa ne spuneti daca raspunsul primit este legal sau daca putem face contestatie...
Va multumesc
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Va multumesc mult. Numai bine
Georgiana
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Va multumesc, spuneti-mi , va rog,el a trimis dosaru, insa dosaru se pare ca nu a fost acceptat pentru ca pe adeverinta de grupa 2; este trecuta o meserie care se pare ca azi nu mai exista: mecanic motopompist; ce se poate face in aceasta situatie? Ma puteti ajuta?
Multumesc anticipat

De fapt meseria exista, insa aparent nu este inclusa la grupa a doua; cu toate ca pe adeverinta si pe carte de munca este trecuta la grupa a doua.
Multumesc

Buna ziua,


Tatal meu este nascut in iunie 1953; are 35 ani de munca(CARTE DE MUNCA) din care: *9 luni de somaj;
* 21 de ani si 5 luni grupa 2 de munca- are adeverinta pt aceasta perioada
* 2 ani de munca ; -adevrinta ;cond grele de munca"
* plus ultimi 2 ani de munca- la fel are adeverinta
Ati putea sa imi spuneti daca se poate pensiona anticipat?

Va multumesc
Georgiana