avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate gmadalina

Activitate gmadalina

Răspuns la discuția Extras de cont de la CAS
Va rog mult sa ma ajutati legat de speta mea ce pot face si unde sa ma duc pana la urma , citind din legea 263/2010 art.11 alin 2 ,, (2) Neplata contribuţiei de asigurǎri sociale, timp de 3 luni consecutive, constituie pentru asigurător motiv de reziliere a contractului de asigurare socialǎ.
sa nu uitati data de angajare a fost 01.04.2013 si am platit inclusiv 21.05.2013 pana in prezent sunt 6 luni jumate de cand nu am mai platit .
Va multumesc mult ajutor si sfaturi. ,, sincer era sa fac un infarct cand am deschis plicul:O
Răspuns la discuția Extras de cont de la CAS
Nu, extrasul mi-a venit de la CNPAS- Casa Nationala de Pensii
Buna seara, va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea problema pe care o intampin.
Am incheiat un contract cu Casa de Asigurari Sociale in 02.05.2012 pentru ca am ramas fara serviciu si pentru a-mi putea continua vechimea la anii pentru pensie, in data de 01.04.2013 (dar am platit pana la data de 21.05.2013)am reusit si m-am angajat, m-am prezentat la CAS sa depun o cerere pentru reziliere contractul deoarece am considerat ca nu mai este necesar odata ce lucrez si platiile urmau sa vina din doua parti, de buna credinta am depus o cerere care nu mi-a fost primita prin care solicitam rezilirea pentru ca m-am angajat. D-na de la ghiseu spunandu-mi ca nu este nevoie de cerere ca se va reziliaza de la sine daca nu mai platesc, astazi 16.12.2013 mi-a venit un extras de cont prin care sunt instintata ca am de plata 2292 CAS si accesorii.
Este normal asa ceva? Va multumesc !.