avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate OanaIoana1

Activitate OanaIoana1

Nu am spus ca nu sunt vinovata ! Sunt cea mai vinovata chiar nu stiu ce a fost in capul meu .. Chiar nu mi am dat seama si imi recunosc greseala .. Va multumesc tuturor chiar daca unii sunteti indignati de fapta facuta dar pe buna dreptate . La mine frica cea mai mare este de cei de la ratb. Cine stie ce despagubiri doresc ?! :( In momentul in care m-am dus la masina cei de la politia locala mi-au spus ca tramvaiul a intors la depou undeva adica nu mi-au dat de inteles ca nu a mai putut ajunge la statiile respective. Habar nu am !
Politia locala mi-au spus ca am blocat timp de 245 minute . Si au fost sesizati de cei de la ratb. Si bineinteles am un alt semn de intrebare acum. Din moment ce tramvaiul circula de la ora 5:15 si au sesizat politiei blocarea drumului .. Cum de masina mea a blocat 245 minute circularea acestuia ? Nu trebuia ca politia locala in 5 minute sa ajunga la locul faptei si sa mute masina in secunda 2 ? Trebuia sa o lase 245 minute ? Asta iar nu inteleg.
Buna seara!
Cu cateva zile in urma am facut o mare prostie .. Nu sunt deloc mandra de mine ..

In jurul orei 4 dimineata am ajuns in zona Baba Novac intersectie cu sos Mihai Bravu in vizita la o prietena. Dupa cel putin o ora pierduta in vederea cautarii unui loc de parcare intr un final am gasit fiind indrumata de prietena mea .Concluzia este ca am parcat masina pe marginea soselei cu o roata pe linia de tramvai. Prietena mea mi-a spus ca este in regula pt ca nu circula tramvaiul pe acea linie .

Dimineata ,gasesc masina mutata 2 m mai in fata politia locala asteptandu ma langa ..Spre ghinionul meu Linia de tramvai 1 fusese redata in folosinta de 2 luni.
Am prezentat documetele , am fost dusa la sediul politiei locale sector 3 cu masina de politie cu girofare de parca as fi fost cel putin o criminala in serie.De acolo domnii respectivi m-au trimis la politia rutiera unde am dat o declaratie in care am spus cele intamplate si cam atat. Nu m-au amendat nu mi-au luat permisul mi-au spus ca mi se face dosar penal dar nu prea ma pricep pt ca dansii mi-au explicat ca nu e nimic grav si nu apare la cazier si nu ma afecteaza cu nimic.

Mi-au mai spus ca e mai mult ca sigur posibil sa primesc acasa citatie de la RATB pt blocarea caii de acces deoarece ei au actionat in urma unui telefon din partea acestora..
Acum intrebarea mea este cum sa procedez in momentul in care voi primi aceasta citatie pt ca banuiesc ca vor cere niste despagubiri pt 245 minute in care masina a fost parcata pe linia de tramvai. Vreau sa mai mentionez ca tramvaiul a circulat urmand alta ruta .

Rugamintea mea este sa imi spuneti ce inseamna acest dosar penal care nu apare la cazier ? Imi va afecta cu ceva viitorul ?
Stiu ca este greseala mea pana la urma nu contest acest lucru dar tare teama imi este de un proces cu cei de la RATB si nu as stii cum sa procedez in cazul acesta
Va rog sfatuiti-ma !! !
Va multumesc din suflet