avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaMaria1

Activitate IoanaMaria1

Răspuns la discuția Cote parti mostenitori
Va multumes din suflet pt raspuns domnule themis! M-ati luminat.As dori sa va mai intreb daca fetele lui Ovidiu ar dori sa cedeze partile lor Larisei, care ar fii cea mai simpla modalitate, si mentionez ca una din ele este in America si nu intentioneaza sa vina in Romania doar pt problema aceasta. O zi buna!
Buna ziua! Am si eu o situatie in familie foarte incalcita si as dori sa stiu ce cote parte revin fiecareui mostenitor. Situatia este urmatoarea: mamaia si tataia au doi copii ( Larisa si Ovidiu), moare tataia care il lasa pe Ovidiu mostenitor la partea lui de apartament ( prin niste actiuni care asta atesteaza ca lui Ovidiu ii revine partea lui tataia din apartament) apoi Ovidiu moare, ramanand mamaia si Larisa.Mentionez ca nu s-a efectuat nici o succesiune dupa tataia de catre mamaia.Moare si mamaia. Acum Larisa , singurul copil al lui mamaie si tataie doreste sa vanda apartamentul.Ovidiu era casatorit si are doua fete.Sotia si fetele lui Ovidiu doresc si ele partea lor de la vanzarea locuintei.Ce cote parte le revin Larisei, sotiei lui Ovidiu si celor doua fete ale acestora?